Diplomasi, Zeka ve Akıl, Jean De La Bruyere

LA BRUYERE

Bilmem sizde de oluyormu ben siyasilerin , özellikle iktidarın sözcülerininin konuşmalarını izlerken, çok büyük bir şaşkınlık içinde kalıyorum.

Özellikle konuşmaları hazırlayan yazar ordusunda mı bir hata var yoksa bende mi?

Valla tam çıkaramıyorum.

Özellikle ülkemizi tanıyan ancak konuşma yapanların hangi taraftan olduğunu bilmeyen birilerini getirin , adım gibi eminim, iktidardaki değerli insanların konuşmalarını muhalefetin sesi diye tanımlayın ve dinletin hiçbirisi hayır demeyecektir.

Ben bu güne kadar bu kadar nalıncı keseri gibi olayları kendi gözü ile anlatan insanların sadece kulüp taraftarı olduğunu zannederdim. Yanılmışım.

Eza göreni zalim , jop ve sopa ile adam dövenleri mazlum ilan eden söylemlerde bulunanları siyasetin içinde çok sayıda görmek mümkün.

Sen uygulamaların ile ülkeyi adım adım bir yandan din ağırlıklı bir devlet haline getirmeye çalışacak, sana yapılan eleştirilere ” yok öyle bir şey amacımız ileri demokrasi ” diyeceksin.

Ancak Mısırda seçim sonrası iktidara gelenlerin çok kısa bir süre içinde yaptığı şeriat anayasası ile ülke yönetmesine karşı ordunun duruma el konmasını ” demokrasiye darbe ” diyerek  nasıl bir  ülke istediğini çok açık göstereceksin.

Suriye ile hiç bir sorunumuz yok iken önce problem çıkaracak sonra yanlış tesbit ve söylemlerin nedeni ile  dünyada hem yalnız hem de haksız kalacaksın.

Barış Süreci ve Suriye krizi gibi çok önemli konuları bir kenara bırakıp Gezi Parkı Olaylarını tencere tava çalarak protesto edenleri  hala gündemin en üst seviyesinde yer vererek bu protestoyu yapanların komşularına ” Bunları şikayet edin içeri atalım” diye açık bir davetiye yollayacaksın. Bu davetiye sonrası, anlaşılan, bazı kişiler komşuların adı ile şikayette bulunacak ve istenmeyen bazı insanlara hapis yolu açılacaktır.

Yukarıda anlattıklarımdan bence çıkarılacak en önemli sonuç diplomasinin ne olduğunu iktidarın hala anlamamış olmasıdır. En basit tanımı ile

” Diplomasi taş bulana kadar köpeğe köpecik deme sanatıdır.”

Bunu dünyada en iyi yapan A.B.D hükümetidir.

Bizim siyasi kültürümüz ve özellikle insan yapımızın ataklığı nedeni ile yapacağımız en doğru işin anlamadan dinlemeden her olaya balıklama dalmak olmaması gerektiğini düşünüyorum.

” İnsanların konuşacak kadar zekaya ya da susacak kadar akla sahip olmaması büyük talihsizliktir.” diyor Jean De La Bruyere