Sevgiler Beşiktaş

Bu gün, Bursa taraftarı hariç, kime sorsanız kendi tuttuğu takımdan sonra sempati duyduğu takımın Beşiktaş olduğunu söyler.Bunun nedeni bence Avrupa Yakasında kurulmuş olan ilk orta seviyedeki insanların takımı olmasıdır.Basketbol tarihinde onunla yaşanan bir olumsuzluğu, ki bence BJK nin hiç bir dahli yoktur bir şekilde olacaktı, bu gün size anlatmak isterim.

Bundan 50 sene evvel basketbolun özel bir seyircisi vardı. Maçlar 4000 kişilik Spor ve Sergi Sarayında oynanırdı.(Lütfi Kırdar Fuar Merkezi – Harbiye). Genellikle üst camları kırıktı ve salon soğuk olurdu. Giriş ve Çıkış Tek kapıdan yapılırdı. Basketbolda o yıllarda daha çok Anadolu yakasının takımları boy gösterirdi.Fenerbahçe, Moda Spor ve Kadıköy Spor. Moda Spor ve Kadıköy Spor taraftarları girişteki pota arkasında oturur. Karşı pota altında ise basın ve faal sporcular ile kürklü, kravatlı elit taraftar yer alırdı.Sol taraftaki büyük tribün  GS nin,  sağdaki büyük tribün ise FB nindi. Seyirci sadece kendi takımını desteklerdi. Sadece  re re re ra ra GS GS cimbombom ve ya ya ya şa şa şa FB çok yaşa diye bağırılırdı. Maçtan sonrada seyirci birlikte tek kapıdan çıkar salonu terkederlerdi.

Daha sonra BJK Basketbol Ligine çıktı ve futbol seyircisi basketbol maçına geldi. Zaman içinde yaşanan rahatsızlıklar nedeniyle basketbol seyircisi sahalardan çekildi şimdiki ismi ile taraftar geldi. Bu konuda bir şey söylemek istemiyorum artık her takımın ’ ölmeye ölmeye ölmeye geldik ’ diyen taraftarı var.

Ben BJK nin efsane ismi Recep Adanır ile dostluk kurmuş hatta bilardo bile oynamış, ki o Türkiyenin iyi bilardocularından biri idi, bir BJK sever olarak bu günkü BJK yi anlayamıyorum. Bu gün efsane takım denen Barcelona nın bile başarılarının kurduğu alt yapı olduğunu herkesin bilmesine rağmen eski başkanın sadece dönemsel başarılar için değeri 10 TL olan futbolculara 40 tl vererek transfer etmesine, önümüzdeki yılların gelirlerini iskonto ettirerek tahsil etmesine karşı çıkmayıp bir şekilde bu durumda sorumluluğu olan kişilerin şimdi hesabı futbolculara yüklemesini şaşkınlıkla izliyorum. Futbolcuya 40 TL teklif etmişler o da kabul etmiş.Valla bu para çok ben bu kadar etmem mi diyecekti. Bence futbolculardan istenecek para aslında transferi yapanlardan alınıp denge sağlanmalıdır.

Bunun yanısıra bir BJK sever olarak şu an anlamakta güçlük çektiğim bir konu var.

BJK takımı orta kaliteli bir takım mıdır yüksek kaliteli bir takımmıdır.

Sezon başından beri yetkililer söylemleriyle, takımda oynayanların moral motıvasyonlarını bozacak kadar , GS ve FB den daha zayıf bir kadro oldukları izlenimlerini vermektedir. Ama diğer bir yandan da özverili çalışmaları ile bu sorunun üstesinden geleceklerini ifade etmektedirler. Şunu unutmamak lazımdır ki her konuda olduğu gibi futbolda da devekuşu mantığı ile çalışılmaktadır. İşine gelince deve işine gelince kuş.Bizde insanlar ağızlarına mikrofon dayanınca coşuyorlar. Hafta sonunda bir değerli yöneticinin yaptığı açıklama ’ Ben bütün olumsuzluklara rağmen bu maçta iyi bir netice alacağımızı düşünüyorum.Hatta fark bile yapabiliriz’

Devekuşu nesli tükenmesin bütün isteğim bu.