Test Edildi Onaylandı

Akif Bey sokağındaki çocuklarla beraberliğimiz devam ediyor.

Beni hayat boyu takip edecek  Ağbi lakabı ilk orada başladı. Ben o sokaktaki çocukların ağbisi oldum.

Babam çalışma hayatım boyunca beni 3 defa çalıştığım yerde ziyaret etti. Alibeyköy’ de çalışırken bir gün bana uğradı . Bekçibaşı Mustafa bekçi Suat ‘ı çağırmış götür amcayı Emin Ağbime demiş.

Bozüyükte çalışırken 1980 de çocuklarımı orada sünnet ettirmiş ve ailemi oraya davet edip lojmanda ağırlamıştım. Babama da yarın seni aldırayım da Fabrikayı gezdireyim demiştim. Yolladığım şoför fabrikaya girerken kapıdaki bekçiye  ” Amcayı Emin Ağbiye getirdim ” demiş. Babam yanıma gelince ” Oğlum ” dedi ” Sen fabrikada Ağbilik dışında başka iş de yapıyormusun ? ” Çok gülmüştüm.

Çiçekçi’ deki bilardo oyunum bayağı ilerledi . Kendimi usta gibi hissetmeye başladım.

Bir gün çocuklara bizim semtte bilardolu bir kahve var mı diye sordum. Fenerbahçeli futbolcu Nedim Ağbinin kahvesi var dediler ve yerini tarif ettiler. Nedim Ağbiyi maçlarda izlemiştim.

Ertesi gün kahveye gittim. İçeri girince uzun boyum nedeni ile dikkat çektim. Kahvedekiler hoş geldin dediler . Kendimi tanıttım , bilardoya meraklı olduğumu ve Çiçekçi ‘deki bir kahvede de bunun aynısı bir masada oynadığımı söyledim. Çay ikram ettiler .

Biraz sonra içeri lacivert bir iş ceketi ile biri girdi ” Ben Muzaffer dedi . “. Herhalde ona haber uçurmuşlar.

Kahvede kiminin Gazcı kiminin Helvacı dediği Muzaffer Ağbi ilk tanıdığım kişidir.

Nedim Ağbi dışarıda imiş ancak gelecekmiş.

O zamanlar bilardonun saati 240 kuruştu. Bir adamın oyununun ne kadar  iyi olduğu 100 sayıyı ne kadar bir zamanda çektiği ile anlaşılır. Ben 30 – 35 dakikada 100 çekebiliyorum dedim. Muzaffer Ağbi hadi bir 50 çekelim dedi.

O zamanlar oyunlar  iki nedenden dolayı genellikle 50 sayı olarak oynanırdı. Birincisi maddi idi . 30 dakikası 120 kuruş . Talebe bütçemize uygundu . İkincisi ise hakkaniyettir. Tek masa vardı  ve herkesin oynamasına da imkan vermek gerekirdi.

O gün kim kimi yendi inanın hatırlamıyorum. Ama benim gerek masanın öbür tarafına geçmeden masanın üzerine eğilip tebeşiri almam gerekse yaptığım değişik sayılar oradakiler tarafından beğenildi. Muzaffer Ağbi ” Benim dükkana gitmem gerekiyor. Arada uğra da oynayalım ” dedi .

Anlayacağınız kahvedeki duruşum test edildi onaylandı.

Umarım gelecek sefere Nedim Ağbi ile tanışırım.!