Bir Blog Mermer , 3 S’ yi Hatırlamak

Bu gün haftanın son çalışma günü.

Aklı başında işlerde çalışanlar Cumartesi ve Pazar günü tatil yapıyor.richard bach

Çalıştıkları işlerin özelliğinden dolayı hafta sonu sadece 1 gün tatil yapanlar veya izin   gününü hafta içine getiren kişi veya kurumlar da epey fazla.

Tabii bu yukarda yazdığım kişilerden çok daha fazlası bırakın güvenceli bir çalışma hayatını,   aylık maaş veya ücretlerinin ne zaman ödeneceği belli olmayan,  sigortasız çalıştırılan  veya  sigorta primlerinin kısmen yatırıldığı işlerde çalışan insanımız.

Ve son  olarak  yukarda özetlemeye ve şekillendirmeye çalıştığım insanların yerinde olmak isteyen büyük bir işsizler ordusu.

Doğduğunda , muhtemelen,  aileleri tarafından kendilerinden  büyük ümitler  beklenen ve içinde  çerçevesini çizdiğim kişilerin de olduğu insanımızın hiçbiri, bu günkü yaşam şartlarına maruz kalacağını , herhalde tahmin etmemiştir.

Bunu tahmin edemeyen birisi de   Richard Bach .  23 Haziran 1936 doğumlu  ABD’li yazar kurgu ve hayal konusunda birçok eser yazdı.

Onun çok önemli bir tesbitini aşağıda sunuyorum.

” Bir hayata başladığımızda her birimize bir blok mermer verilir. Onu ya el değmemiş durumda arkamızdan sürükleriz , ya parçalar çakıl gibi dökeriz ya da görkemli bir heykel yaparız. “

Belki A.B.D  insanı için doğrudur ama ülkem için ancak ilk cümlesi doğru olabilir.

Ülkem insanı  bir blok mermeri alıyor  ve ülke yönetiminin arzu ve isteklerine uygun olarak arkasından sürükleyip çakıl gibi döküyor.

Ülkenin iktidar yanlısı  bir kısmı ise talimatla ve amaca uygun heykeller yapıyor.

Yaptıkları heykeller genellikle ucube  ancak Yancı Şakşakçılar  onları görkemli olarak yorumluyor.

İnsanı insan yapan önemli bir davranış bence hayal sahibi olmak.

Eğer bir hayaliniz yoksa bir tane bulun ve ona ulaşın.

3 S yi hep hatırlamak lazım.

Bunlar   Saygı,  Sevgi ve   Sorumluluk

Halbuki biz her gün Yapay Gündemler yaratıyoruz.

Önce Turban daha sonra güya kız erkek beraber olarak kalındığı  iddia edilen ve çoğunlukla Üniversite Talebesinin barındığı kiralık evler.

Hepimiz biliyoruz ki Yurtlarda yer bulamayan , ta benim öğrencilik hayatımdan beri , bir kaç talebe birleşerek bir ev tutmakta ve kirayı bölüşmektedir.

Bunlar sadece erkek veya sadece kızlar tarafından kullanılmakta ancak zaman zaman kızlara erkek  , erkeklere ise kız arkadaşları misafir olarak gelmektedir.

Bütün talebe sayısına bakılırsa bu tip yerleşimlerin  kütle içinde bir toplu iğne başı kadar değer ve önemi yoktur. Ayrıca bundan sonra  özellikle kız öğrencilerin eğitimlerine büyük bir darbe vurulmuştur.

Hepimiz bu güne kadar yaratılan yapay sorunlardan sonra , insanların yaşam haklarına ve başka kurum ve kuruluşlara müdahale edildiğini biliyoruz.

Bu tartışmanın hemen arkasından apart otellere müdahale edilmesi ve buraların boşaltılması bizim savımızı haklı çıkaracak mahiyette

Ne diyelim ki

Hayırlısı

 

Amaç