Hadi Çiftetelliye

Son 4 gündür Türkiye – Romanya maçı ile ilgili  iki yazı yazdım.İlgi duyanlar dönüp bakabilirler ama ben kısaca özetleyeyim.

1- Aday kadro seçilirken kimseyi kırmamak ve destekçileri gücendirmemek esastır.

2- Bu nedenle takımda orta sahada  oynayacak çok eleman varken defansta oynayacak top tekniği yüksek oyuncu ancak 1-2 tanedir.

3- Bu takımda Avrupada oynayan  özellikle Nuri Şahin ve Mevlut  gibi genç ve değerli oyuncuları takıma kazandırmak gerekirken maçların son dakikalarında oyuna sokarak daha da ayıp edilmektedir. Bundan sonraki maçlara gelmek istemezlerse onları bir de vatan haini ilan ederiz.Dün Nuri kafayı düzgün vursaydı ve gol olsaydı eyyamcı medyadaki bütün yazılar değişirdi.

4- Romanya bize muhakkak 1 gol atar.Bu nedenle bizim maçı kazanmamız ancak 2 gol atarak mümkün olabilir.

Neyse şimdi önümüze bakalım

Oynanan 3 maçtan sonra durum bence şudur

1- Dünya Kupası hayalleri artık bitmiştir. Medya artık bu  konuyu menfaatleri için kaşımamalıdır.

2- Bundan 20-25 sene evvel biz yönetici iken şirketin herhangi bir departmanında işler sorunlu gidiyorsa ve eleman  sayısı yetmiyor derlerse çok kolay ve uygulanabilir bir iş yapardık.

Önce o departmandaki bütün elemanları kaydi olarak dışarı çıkartır işi tekrar yeniden kurardık.

Yapılması gereken işleri ve bunu yapabilecek vasıfta elemanları tesbit ederdik.Bu çalışmanın sonunda kadroda fazlalık veya kalite eksikliği varsa bunu çözerdik. O departmana uygun olmayan kişilerin başka departmanlara atanmasına çalışırdık.

3- Bir lokantanın yemeklerinin kalitesi kullandıkları malzemenin kalitesiyle belirlenir. Milli Takımı veya 3 Büyükleri çalıştıran ünlü Yabancı Teknik Direktörleri düşünün. Hiç biri başarıya ulaşamamıştır. Çünkü onlar milli takıma kadar gelmiş ve tekniği üst seviyede fiziği düzgün oyuncuları taktiksel olarak maça hazırlarlar.

Bu nedenle artık Türkiye olarak aşağıdaki hususları yerine getirmeliyiz.

Çiftetelli

Çiftetelli

A- Bütün Avrupa taranarak 19-23 yaş arası top tekniği olan özellikle defans oyuncuları bulunmalıdır.

B- Takım içindeki yaşlı ve sevimsiz oyunculardan başlayarak yeni bir kadro planlaması yapılmalıdır.

C- Nasıl hakemlerde yaş sınırı varsa spor medyasına da yaş sınırı koyulmalıdır. Bu sayede spor ile ilgili olarak pırıl pırıl, eğitimli ve bilgili gençler  yazılı ve görsel basında en kısa zamanda ön planda yer almalıdır.

D- Bu gün maç sonrası yapılan programlarda yer alan, oynadığı zamanları çamur sahalarda top tekmeleyen,  top tekniği zayıf, eğitim veya ifade eksiği diz boyu olan değerli yorumcuları Nostaljik Yorumlar adı altında toplanabilecek programlarda bir araya getirip Türk Futbolu korunmalıdır.

E- Özellikle dünkü maçta yaptığı başarılı atış ile korner atan Rumen oyuncuyu bir atışta deviren ve bu nedenle belki de ceza almamıza sebep olacak olan değerli seyirciyi uyarmayan bu günkü taraftarı, kesinlikle   sporu seven ve sadece kendi takımını şevkle teşvik eden taraftar haline getirmek gerekmektedir. Artık futbol maçlar sadece kadın ve çocuklar tarafından izlenen bir spor olmamalıdır.

Bu anlattıklarım ben de siz de biliyorsunuz ki hiç gerçekleşmeyecektir. Onun için fazla kasmaya boş verin. Gülün eğlenin arkadaşlar.

Hadi Çiftetelliye