İbrikçibaşı, Çömlek Patladı, Yavuz Sultan Selim

Osmanlının son zamanlarında, İstanbuldaki Umumi Tuvaletlerdeki musluklardan bugünkü teknoloji ile su akmadığı için, ihtiyaç ibriklerden sağlanıyormuş.İhtiyaç sahipleri kapının önündeki ibriklerden birini alıp ihtiyaç gidermeye gidermiş.Yöneticiler etrafı temiz tutsun, tuvalet ücretini alsın diye her tuvaleteİbrikçibaşı atamışlar. Bir süre sonra ibrikçibaşı kapı önündeki sıraya konmuş ibriklerden almak isteyenlere” Onu alma önündekini al, en arkadakini al” gibi komutlar vermeye başlamış. ” Yahu bütün ibrikler aynı değilmi?” diye soranlara ” Olsun, ben İbrikçibaşıyım” diye cevap verirmiş.

Ülkemizde Güya Barış Görüşmeleri kapsamında bir partinin İmralıya yapacağı ziyarette gidecek kişilerin İktidarbaşı tarafından onaylanması şart. Bir başka deyişle siyasetin ibrikçibaşısı da devrede. Olayı, bir futbol maçı örneğiyle somutlaştıralım. Çok önemli bir Fenerbahçe – Galatasaray  maçı öncesi bir klüp öbürüne sahaya çıkaracağınız 11 i bana bildirin, ben size kimleri oynatıp oynatmayacağınızı söyleyeceğim diyor. O maç oynanabilirmi?

Bir yandan da Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa çalışmaları bütün yavaşlılığı ile sürüyor. Yeni Anayasada B.D.P nin iktidara partner olabileceği söyleniyor.

Bilmem konuyu tam anlatabildim mi?

Bizim çocukluğumuzda bilgisayar yoktu, pahalı oyuncaklar da yoktu. Biz sokağa çıkar kovalamaç, saklambaç oynardık. Özellikle saklambaçta ebenin görüp sobelediği kimseyi ismiyle çağırması gerekirdi. Eğer kişiye Ayşe yerine Fatma derse ” Çömlek Patladı” diye bağırırdık ve aynı ebe devam ederdi.

İktidarın Planı,   hem savcı hem de hakim gibi davranarak B.D.P nin İmralıya gidecekler için  özgürce yapacağı seçime müdahale etmesi ve onları tepki vermeye zorlaması. Hele bu sertleşme sonrası B.D.P ye  ” Biz de Anayasa ve Başkanlık sistemi için size destek vermeyeceğiz” dedirtebilirlerse ” Çömlek Patladı” diyecekler ve  işlem tamam olacak. Hem Anayasayı ve Başkanlık sistemini istedikleri gibi hazırlayıp referanduma götürebilecekler.

Ben Minkeos olarak iktidara çok beğendikleri bir Osmanlı Padişahının bir cümlesini hatırlatarak bu günü sonlandırıyorum.

” Devletleri yıkan bütün hatanın altında nice gururun gafleti yatar.” ( Yavuz Sultan Selim )

Sonra Minkeos söylemedi demeyin.