Kışla Bostan

 

Bu gün , bence , iktidarın uygulamalarında hatalı  gördüğüm gördüğüm iki olay  var.

Bunların birincisi tutturucu olmasıemin kemal özer

Bazı konularda işlem başlatılıyor sonra gelen hukuki ve toplumsal tepkilere bakılıyor

Örnek mi isterseniz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İBB Meclisi’nde görüşülerek kabul edilen, Fatih İlçesi Yedikule Bostanı olarak bilinen Yedikule Mahallesi ile ilgili “Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Tadilatını” yeniden değerlendirilmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne iade etti.

Validebağına cami yapma kisvesi altında amaçlananları bir düşünün.

Yani Yedikule Bostanı olarak bilinen yer bostan  olarak kalacaktır veya Validebağa herhangi bir İmar değişikliği yapılmayacak ,bu işlerden vazgeçtik diye bir söylemi hiç duymayacaksınız.

Şimdi durmuş gibi görünüyor ama her an hamle yapılabilir.

Bir ikincisi ise İktidarın hiç bir konuda gol yemek istememesi.

Gezi Parkında iktidar gol yedi diye  düşünen insanlar onları çıldırtıyor.

Bu nedenle   İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılı bütçesinde Gezi Parkı’na yapılacak ‘Topçu Kışlası’ için pay ayırması sosyal medyanın gündemine oturdu.

Yaptıkları  açıklamaya bakarmısınız ?

” Taksim Topçu Kışlası Restitüsyon Projesi ile ilgili olarak,  devam eden dava sonucunda mahkemeden “yapılamaz” kararı çıkması halinde projenin iptal edileceği “yapılabilir” kararı çıkması durumunda yeniden değerlendirmeye alınacağı,  projenin devamı yönünde bir karar alınması halinde bile bunun halkoyuna (plebisit) sunulacağı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından ifade edilmiştir”

Yani mahkemeleri ele geçirdik , yapılabilir kararı çıkacak sonra da halkoyuna sunacağız. Nasıl olsa İstanbulun sınırlarını da yeniden belirledik . Halkoyu çantada keklik. Geziye istediğimizi yapacağız , Bunun yanısıra burada hiç bir toplantı ve gösteri yapılmayacak . Bu böle biline diyecekler.

Aslında bu kafalara kızmamak belki sadece acımak gerekir.

Önemli bir özdeyiştir

İnsan bildiğini öğrenir.