Elit Kişiler, Ruhsal Sorunlar, Zeki Müren

Ben yazılarımda genellikle insanların davranışlarını öne çıkarıp naçizane görüşlerimi bildiriyorum ve benim gözümle nelerin aksadığını  söylüyor ve çözümler öneriyorum ya . Bu iyi niyetli yaklaşımımı lütfen kabul buyurunuz efendim.

Bu  nacizane ve  lütfen kabul buyurunuz efendim.lafı da nereden çıktı diye düşünenler olabilir. Bu rahmetli Zeki Müren’in sahnede çok kullandığı bir deyiştir. Söyleyeceği şarkı için izleyicilere attığı bir sevgi buketidir. Ben de  bu gün ortalık belki biraz kızışır diye yazdım. Çünkü insanların davranışlarına veya söylemlerindeki fikirlerine bakarak  yorumlar yapmam muhtemelen genelde ruhsal sorunlarla uğraşan iki grubu kızdırabilir diye düşündüm.

zeki müren

 

Bu iki grup  psikolog ve psikiyatrislerdir.

Ülkemizde insanlar genelde ruhsal sorunlarla uğraşan insanların tanımlamasını yaparken psikolog yada psikiyatristi aynı anlamda kullanmaktalar. Bu kullanım aslında aldıkları eğitim olarak çok farklı olan iki grubu birbirine karıştırmaktır.

Bloglarıma konu olan ülkem insanlarının hepsi de ruhsal sorunlumudur?  diye bir soru sorabilirsiniz. Ben buna A.B.D deki uygulama ile cevap vereyim.

A.B.D de uygun gelir seviyesindeki aileler çocukları olunca beşiklerine 2 şey bırakırlarmış

1 – Sağlık Sigorta Poliçesi

2 – Psikoloğun telefon numarası

Bilirsiniz A.B.D de sağlık hizmetlerini 65 yaşına kadar devlet üstlenmez. Sağlık Poliçen yoksa vay başına gelene, öbür taraftan herkesin süreç içinde az veya çok ruhsal sorunlarla uğraşacağı varsayılıyor.

Bu tesbit yanlışmıdır ?

Etrafımızda gördüğümüz her kesimden elit kişierin eylem ve söylemlerine bakın problemsiz kaç kişi bulacaksınız.

Bir bilgiyi de kısaca geçeyim

    Psikiyatrist tıp fakültesinden mezun olmuş ve ondan sonra 4 yıl psikiyatri ihtisası yapmış hekimlere denir. Böylece aldığı eğitimle insanın hem genel hastalıkları hakkında bilgi sahibi olan hem de ruhsal yapısını tanımlama ve gerektiğinde tedavi etme yetki ve bilgisine sahip bir insan ortaya çıkmaktadır. Hem hekim hemde üstüne ruh sağlığı uzmanı.

    Oysa psikologlar edebiyat fakültesinin psikoloji bölümünden mezun insanlardır. Normalde psiyatristlerle birlikte çalışırlar gerekli testleri hastalara uygularlar ve sonuçta psikiyatristin tanı koymasına ve tedavi etmesine yardımcı olurlar.

Ancak hangisini seçerseniz seçin saat ücretleri yüksektir.

Bu nedenle sizlere tavsiyem beni izlemeye devam edin bedavadır. Bu sizi kesmezse arabanız varsa arabanızla ıssız bir yere gidip pencereleri tam kapadığınızdan emin olduktan sonra yüksek sesle medeni insan gibi saydırın içinizi boşaltın.

Ben bir kere bunu denerken arabanın bir penceresini hafif açık unutmuşum ayıp oldu.