Hayat Arkadaşlığı, Bencillik, Epictetos

Gene Cumartesi geldi.

Bilgisayar başı yapma zamanı.

Bu ara evlilik yolunda olan çiftlerimize, aklımca , yardım amacı ile bir kaç blog yazdım. Neden bu konuyu işliyorum da hayatları cehenneme dönen çiftlere boşanmak için kurtuluş reçeteleri veren bir blog yazmıyorum diye düşünüyordum.

Bunun cevabı aslında soruda saklı. Bakın tüm görsel medyayı araştırın istemediğiniz kadar evlenme programı bulursunuz , bir tane boşanma programı bulamazsınız. Zaten öyle bir program olsa katılacak insan bulamazsınız. Bulsanız bile muhakkak arkasından pompalı tüfekle biri stüdyoyu basar. Tabii bu da işin şakası.

Bu günü yeni evlenecek gençlere, yarını ise evli olan genç çiftlere ayırdım.

Şu an  yeni evleneceklere  yanlış yapmama konusunda akıl vermenin tam zamanıdır. Eski yazılarımdan beni takip edenler bilir. En çok çocuksuz kişilerin, çocuk yetiştirme, hayatında hiç sigara içmemiş alkol almamış kişilerin bu maddelerin insana zararı konularında akıl vermelerine hasta olurum.

Ben bu gün 41 senelik bir hayat arkadaşlığının getirisi ile yeni evlenecek  veya evlenmiş olanlara birikimlerimi aktarmak istiyorum.

Bu uzun sayılabilecek süre içinde eşimle beraber olmanın mutluluğunu yaşadım,

Her zaman çocuklarımdan bahsederken ” Onlar bütün iyi huylarını annelerinden almıştır” demekten hiç gocunmadım.

Bazı hür düşünce sahiplerinin uğraşları için ise şunu söylerim.Bu kadar yıl kaymaklı ekmek kadayıfı ( şeker hastaları beni affetsinler) yemeye alışmış birinin kalan ömründe su muhallebisi yemesini ise kimse beklememeli.

Önce henüz bekar olanlara bence önemli bir tesbitimi aktarayım.

İki kişi birbirinin tıpatıp aynısıysa, aralarından biri lüzumsuzdur.

Bu nedenle birlikte olduğunuz kişinin sizden farklı görünüm ve söylem içinde olması hayatın ileriki evrelerinde size büyük avantaj sağlayacaktır. Evlilikte en büyük tehlike insanların kendilerini tekrar etmeleridir.

Bir de çok yaşanan olaylardan biri de hayatınızı birleştirmeye çalıştığınız kişinin önceki yıllardaki yaşamı ile ilgili çevrenin yaptığı insafsız yorumlardır. Bence bir insanin eskiden ne oldugu değil, simdi ne oldugu önemlidir.

Bunun yanısıra hayatın hem uzun hem de yolunun engebeli olduğu hiç unutulmamalıdır. Evlilik de zaman zaman yaşanabilecek sıkıntı ve imkansızlıklar ancak çiftlerin birbirlerine omuz vermesi ile ortadan kaldırılabilir.

 

 Epictetos ” Bir insana, kendi ruhlarından mutlaka söküp atmaları gereken iki şey: İmkansızlık ve bencilliktir.” diyor.

Yeni evlilere birlikteliklerinin olmazsa olmazı diye adlandıracağım uyarıyı ise en sona sakladım.

Nasıl yaparsınız bilmem ama benden söylemesi

” Her zaman doğruyu söyleyin ne dediğinizi hatırlamak zorunda kalmazsınız.”