İyi Hayat,Mutluluk,Duc de La Rochefoucauld,

Yılbaşı gecesi daha akşam olmamıştı TRT yi açtım. Nostaljik bir yayın yapıyorlardı. Ajda Pekkan, İbrahim Tatlıses, Erol Evgin vbg. bir çok sanatçı en az 30 sene evvelki halleri ile şarkı söylüyordu.Sadece 2 kamera ile çekim yapılıyor ve sanatçı hangisinin üstünde ışık yanarsa ona doğru bakıyor ve hiç kıpırdamadan sadece ara sıra ellerini kaldırıp indiriyordu. Özellikle Ajda’ya baktım ( o bana göre bir kaç gün de olsa abladır) ve şu an Opet reklamında oynayan Ajdayı  yanına monte edebilseler ne kadar ilginç bir görüntü olurdu diye düşündüm.

Daha sonra Yılbaşı için bir Eğlence Programı hazırlamış küçük bir kanala geçtim. Neşe Karaböcek söylüyordu. Daha sonra Metin Ersoy sahne aldı. 77 yaşında olmasına rağmen hiç kilo almamış,kalipso söylüyor ve sahnede dansediyordu.

Bir İsveç Atasözü aklıma geldi ” Gençliğin güzel bir yüzü, ihtiyarlığın güzel bir ruhu vardır.”der İsveçliler. Sebebi de bence İsveç’te nüfusun çok önemli bir kısmının orta yaş üstünde olmasıdır. Uzaktan bakınca yeni flört sandığınız düzgün fizikli , elele yürüyen çiftlerin 70 yaşın üstünde olduğunu görünce şaşırır kalırsınız. En azından İsveç’e birkaç defa giden ben öyle olmuştum.

Bu gün yazımı hayat , mutluluk ve dostluk üzerine kurmak istemiştim. Hayatın anlamını anlatmama kim izin verirki.

”Hayat bir hikayeye benzer, mühim olan, eserin uzun olması değil, iyi olmasıdır.” diyorLucius annaeus Seneca (genellikle sadece Seneca olarak bilinen;. Ca M.Ö. 4 – MS 65)  Roma Stoacıfilozof , devlet adamı , oyun yazarı

‘Hayatın değeri uzun yaşamasında değil, iyi yaşanmasındadır.Hayatını iyi kullanmadan uzun süre yaşamış insan, az yaşamış demektir. ” diyor Charles-Louis de Secondat, Baron de La Brède et de Montesquieu (18 Ocak 1689 – 10 Şubat 1755), daha çok bilinen adıylaMontesquieu, bir Fransız politik düşünürü.

”Hayat yaşla değil, yaşamakla anlaşılır.” diyor André Paul Guillaume Gide (22 Kasım 1869 Paris – 19 Şubat 1951 Paris) Fransız yazar. 1947 yılı Nobel Edebiyat Ödülü sahibi.

Neredeyse 2000 yıldır tarihin değişik dönemlerinde yaşamış olan bu düşünürlerin hepsi önemli olan yaşam süresi değil yaşam kalitesi diyorsa , bana söyleyecek laf kalmaz.

Dostluğa değer veriyorum, dostlarımı kaybetmek istemiyorum diyorsanız size akıl verecek biri her zaman vardır.

” Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin.” diyor François VI, Duc de La Rochefoucauld, Prens de Marcillac (15 Eylül 1613 – 17 Mart 1680) bir tanınmış Fransız yazarı.

Mutlu olmak isteyenlerin nasıl davranacağını da bir başka bilim adamı ve siyasetçi söylemiş.

”Mutlu olmanın iki yolu vardır: ya arzularımızı azaltmak, ya da imkanlarımızıçoğaltmak.” demiş Benjamin Franklin (d. 17 Ocak 1706, Boston – ö. 17 Nisan 1790[1]),PhiladelphiaABD’li yayımcıyazar, mucit, felsefecibilim adamısiyasetçi ve diplomat.

Bu dediklerimi kabul ederseniz ne ala.

Yok ben öyle iyi hayat falan anlamam, dost ise kendilerinden  menfaatim olan insanlardır. Mutlu olmak için de arzularımı azaltmam, imkanlarımı menfaatlerim paralelinde arttırmaya gayret gösteririm derseniz ne olur?

Böyle düşünenler bazen siyasetçi olur bazen daha ileri gider Başbakan olur.

E sonra ne olur diyenler dünkü yazımın sonuna baksın

Bundan sonrası beni alakadar karışmaz.