Muhteşem Süleyman, Sendika,Benjamin Franklin

Dün dünyanın sonu gelmedi ancak hafta sonu geldi. Bu gün anılara devam ediyoruz.

Askerliğimin son günlerinde Boğaziçi Köprüsü büyük törenlerle açıldı. Aslinda bu günkü değerli yöneticilerimiz o gün olmadığı için sıkıntılı bir isim koymuşlar. İkinciye Fatih Sultan Mehmet dediler bunun da ismini yakında , hastanelere yaptıkları gibi, Kanuni Sultan Süleyman, eğer uzun gelirse Muhteşem Süleyman olarak değiştirirler.

Tekrar iş aramayalım diye ayrıldığım şirkete görüşmeye gittim. Hemen gel başla dediler. Beni Kısım Şefi yapacaklarını söylediler. Maliyet Muhasabesi Şefine bağlı bir Kısım Şefi olacakmışım. Tabii ücretim artacakmış. Doğaldırki bu göreve beni, vasıflarımdan dolayı  değil Genel Müdürün tanıdık olması nedeni ile seçmişler.

Fabrikamız çok büyük. Alibeyköyde Döküm ve Pres Emaye Montaj Fabrikalarımız var. Biraz ilerde Çobançeşmede yeni bir Fabrikayı devreye alıyoruz. Orada döküm radyatöre göre daha ucuz olan Çelik (Sac) Radyatör üreteceğiz. Ayrıca Fırının önemli parçalarından biri olan Fırın Musluklarını kendimiz yapacağız

Benim başına geçeceğim Şeflik Üretimin içinde dolaşacak adamlardan kurulacak ve Maliyet Muhasebesine üretim bilgilerini hazırlayacakmış. Fabrikaların hangisinde ne kadar ne üretiliyor diye bilgi hazırlayıp sunacakmış. İsmini de kim vermişse bilmem ” Bilgi Takip ve Hazırlama Kısım Şefliği”  Bir de Pres Emaye Montaj Fabrikasının ortasında bir oda verdiler. Tabii sadece üretim bilgilerini takip etmek yetmez bizim gibi çalışanlara diye işçinin çalışma kartlarını alıp çalışma saatlerini de puante etmemiz istendi. Fazla Mesaileri de belgelere göre biz değerlendirecekmişiz.

Daha sonra benim Şefliğini yapacağım elemanlarla tanıştım. Ben o zaman 26 yaşındayım benim ekibim de 30 lu yaşlarda 1 kişi var. Gerisi 40 lı yaşlarda. O günkü olayları hatırlamak lazım. Fabrikalarımız Maden İşin kalesi olarak kabul ediliyor. Bu gün, o günkü sendikal resimler, Facebookta devamlı yayınlanıyor. Militanlar çok fazla sayıda. İnsanları çalıştırmak hele hangi işte hangi parçaya mesaisini verdiğini araştırmak biraz yürek istiyor.

Seçilen elemanlar da İşletme Şeflerinin kısımlarından seçtiği kişiler, neden veriyorlar o da biraz tartışmalı.

Tanıştık ve çalışmaya başladık. Fabrikalar 3 vardiya çalıştıkları için sabah çayları içildikten sonra bizim arkadaşların görevi başlıyor. Kasklarını takıp görev alanlarına gidiyorlar ve sıkıntılı suratlarla geri dönüyorlar. Aralarında Borazan lakaplı bir arkadaşımız var. Dökümhanede bugüne kadar yapılan bütün parçaların numaralarını ezbere biliyor. Neyi sorarsan sor tek gözünü kapatıp , o düşünme faaliyeti oluyor, bir çırpıda söylüyor. Ben bir gün ” Tamam sen bunları biliyorsun yarından sonra her gün 3 sayfa telefon rehberinden isim ve numara ezberle hafta sonu imtihan yapacağım diye şaka yapmıştım da bana 3 gün küsmüştü. Bu da bana çalışma hayatım için bir ders oldu bir daha böyle maksadını aşan espri yapmamaya çalıştım.

“Hayatın en büyük trajedisi çok çabuk yaşlanmamız, ama çok geç akıllanmamızdır.” diyor Benjamin Franklin.

Ama İkizler Burcu böyle bok bir burçtur. Tekrar yapmışımdır. Borazana 2 paket Kulüp sigarası alıp kendimizi bir ölçüde affettirdik.

Üretim Raporlarından bilgileri toparlamak o kadar zor değil, aslında günlük bilgileri yazan üretim grubu da sallıyor. Ayrıca maliyetler ayda bir düzenlendiği için insanın önünde uzun bir zaman oluyor. Ancak işçilik puantasyonu öyle değil. Çünkü işçi sendikal ve siyasal nedenlerle kaynıyor. Çoğu kez işyerini hemen terketmiyor veya bir nedenle kartını basmadan işyerine gelip çalışabiliyor bunu da bize dolayısıyla şirket yönetimine sorun yaratmak için yapıyor. Bunu bir gün yaşadığımız bir olay ile çok net gördük.

Arkadaşların bir önceki gün ile ilgili hazırladığı föyleri kontrol ediyorum. Dalmışım bir den büyük bir gürültü duydum. Belki inanmayacaksınız masanın üstündeki kesme camdan kocaman sigara tablası 3-5 santim havaya fırladı. Baktım Emaye Fabrikası Sendika Sorumlusu. ” Şefim” dedi. ” Bizim işçilerin 2 sinin 3 saat mesaisi verilmemiş.”

Şöyle bir temsilciye baktım ” Arkadaşım” dedim.

Sonrası yarın