Sigara,Savaşlar,Sokrates

Bu gün , eğer kar yağmazsa, arkadaşlarım gelip beni alacaklar ve Kadıköye gideceğiz. Bu nedenle ben Pazartesi günü daha önce yazdığım ilk bloglardan biri ile sizinle beraber olacağım. Beni affedeceğinizi umarım.

Sabah sabah gazeteyi açtım. Orta sayfalardan birinde kocaman haber yapmışlar. Sağlık Bakanı kapalı yerlerde sigara içirenlerin ruhsatlarını iptal edeceklerini açıklamış.

Haberi okuyunca herhalde bu hafta içinde Apo ile mutabakat sağlanacak diye düşündüm. Çünkü ne zaman gündem değişecek olsa veya her zaman olduğu gibi yalanlarla dolu bir işlem başlatılsa arkasından hemen sağlığımızla ilgilenilmeye başlanır.

Daha evvel de sevgili iktidarbaşı yönetim yancıları ile birlikte kürtajdan tutun obeziteye kadar sağlığımız ile ilgilenmeye devam etmişti. Bu dönemde  arada elimizde sadece onların   har vurup harman savurmasından dolayı mecburen gelen yeni vergiler kaldı. Kalmayan ise ülkenin en büyük kuruluşları ve onların kullanım hakları. Ya tamamen sattılar ya da belirli kesimlere al tepe tepe kullan dediler.

Bu arada tabiiki 150.000 i aşan Suriyeli misafirlerimizi de unutmayalım. Her defasında uğrunda  gerekirse savaşa da girmekten hiç çekinmeyeceğimizi söylediğimiz değerli insanlar için neden vatan evlatlarının ölmesi gerektiğini bilmiyorum.

Önce hiç problem yokken kendilerinin tabiriyle ” Seyirci değil olaylara yön veren bir ülke” olacaksınız. Sonra da  Yusuf Yusuf diyerek ağbilerinizin bir tarafını öpüp ülkeye Patriotları getirip konuşlandıracaksınız. İşin bir diğer hazin yönü de Patriot’un 1924 Lozan Mübadelesinde Rumeliden göçenlere verilen ad olması.

Savaş savaş diye bir taraflarını yırtan bu değerli vatan evlatlarına, haddim olmayarak ,savaşlarla ilgili küçük notlar vermek isterim.

1- Tüm ülkelerden 65.038.810 askerin katıldığı Birinci Dünya Savaşı, arkasında resmi rakamlara göre toplam 8.556.315 ölü, 21.219.452 yaralı ve 7.750.945 kayıp veya esir bırakmıştır.

I. Dünya Savaşı ülkeler arasındaki sorunları çözümlememiş. Ağır yaptırımlar içeren antlaşmalar, savaş sonrası gelişen aşırı milliyetçilik, yeni oluşan Faşizm ve Nazizm gibi ideolojiler, II. Dünya Savaşı’na zemin hazırlamıştır.

2- İkinci Dünya savaşında ise

Resmi rakamlara göre:

Tam 35 milyon insan öldü

20 Milyonu aşkın insan sakat kaldı

12 milyon bebek daha dünyaya gelmeden düşük doğdu

Hiroşima’da 200 bin, Nagazaki’de 80 bin sivil öldü

Savaşta en çok insanını kaybeden Sovyetler Birliğinde ise ölü sayısı  20 milyon dan fazladır.

Sovyetler Birliği savaşta ayağını kaybeden askerleri için ABD’ye 4 milyon protez bacak siparişi verdi.

Ülkemizi anlatmaya çalıştığım konudan

 

uzak tutmak yerine onu bu ateşin içine atmak isteyenlere ben  değil Sokrates cevap versin.

  • Bilen insan kötülük yapmaz.
  • Cahil insan kendinin bile düşmanı iken, başkasına dost olması nasıl beklenir
  • Haksızlığa uğramak, haksızlık yapmaktan iyidir.
  • Haksızlık yapmak, haksızlığa uğramaktan daha acıdır.

Herkese hayırlı Pazarlar!