Sosyal Hayat, Boka Batmak, Harlan Coben

Bilmiyorum zaman zaman benim gibi siz de maziye bakıp yaşadıklarınızı yeniden eleştirisel olarak gözünüzün önünden geçirirmisiniz.

Ben bunu yapmaya 60 yaşından sonra başladım.

Daha önce ( En büyük Cimbom, dediğim dedik çaldığım düdük ) modunda hayata bakarken, son senelerde Türkçe konuşmaktan aciz kişilerin Mersedes ve Ciplerden inmediğini gördükçe içime bir kurt düştü.

Tesbitlerimi size aktarmayı görev biliyorum ancak yaptıklarımdan zerre kadar pişman değilim. Bu gün de aynı şeyleri yaparım.

Bilirsiniz herkesin aklını başından alıp pazara götürüp yeniden satmışlar. Herkes gene kendi aklını almış.

Birinci yanlışım aldığım eğitim, sosyal hayattaki milli sporcu olarak yerim ve çalışma hayatındaki yöneticiliğim  gibi nedenlerle ile inandıklarımı savunarak dim dik durmam olmuştur. Halbuki sonradan anladım ki “….dimdik duruşumuzun sebebi boğazımıza kadar boka batmış olmamızdır.” 

İkinci yanlışım ise toplumda beni varlıklı yapacak, öne çıkaracak şansları görmeme rağmen , kişiliğime zarar vereceğini düşünerek, elimin tersi ile itmemdir. Bu konuda da hala taviz vermem ve vermeyeceğim.

Köpeklerin koku alma duyuları insanlara göre 50 kat daha gelişmiştir. Olsun varsın.

Siyasetle hiç ilgilenmedim. Özellkle Üniversite arkadaşlarımdan siyasete atılanlarını görüyorum da ne kadar isabetli bir karar verdiğimi anlıyorum.

Harlan Coben’ e kulak vermekte yarar var. O ” Bir politikacıdan daha bencil başka bir yaratık yoktur. bencilliklerini ‘ortak yarar’ adı altında kolayca haklı çıkarırlar, dolayısıyla olaylar örtbas edilir gider.” diyor ve bence de haklı.

COBEN

Kendim ile ilgili olarak yaptığım son bir tesbit de ,belki beni tanıyanlar karşı çıkacak ama , gençken 1.96 metre boyunda(şimdi 1.92) ve 116 kilo olan ben hayatta pek büyük işler başaramadım. İyiki de öyle yapmışım.

” Küçüklerin büyüklük taslaması kadar tehlikeli bir şey yoktur”.diyor. Stefan Zweig  ” Küçük şeylere önem verenler ellerinden büyük şeyler gelmeyenlerdir” diyor Eflatun.

Bir de bu bloğumu okuyanlardan özel bir ricam var.

” Aptallarla tartışma, seni kendi seviyelerine çekerler ve tecrübe ile yenerler”

Son olarak da insanlarla yüzleşme açısından Bernard Shaw‘ I dinlemenizi öğütlerim.

” Bazı insanlarla yüzleşmek zordur, haksız çıkarsın, çünkü onların galip gelecekleri ikinci bir yüzleri daha vardır.” diyor Usta

Bilmem anlatabildim mi?