Tehlikeli ve Yasaktır,Korku, Jean-Paul Sartre

Ben arabaların ruhsatına 4 kişilik yazılıp toplamda 5 kişinin binmesini ilk zamanlarda çok garipserdim. Şehir içi 50 km yazıp 90 la gidilen yollar, falan filan yapmak tehlikeli ve yasaktır gibi yazılar. Epey sonra anladımki bu tip uyarı yazıları tamamen popo kurtarma yazıları. Sen ne istersen yap kimsenin umurunda değil.’ ……. tehlikeli ve yasaktır’ yazdın mı yırttın.

Geçenlerde vapurdan düşüp hayatını kaybeden vatandaşımızı düşünelim. Ben epey zamandır vapura binemiyorum bu nedenle hala yazar mı bilmem. ’ İskele verilmeden inmek,binmek tehlikeli ve yasaktır’ Eğer bu yazı varsa geçmiş olsun ne kimseyi suçlu olarak gösterebilirsin ne de tazminat isteyebilirsin.

Ancak kamera kayıtlarına bakın tam bir kepazelik. Vatandaş vapurla iskele arasına  düşüyor. Ancak arada mesafe var vatandaşın ezilmesi gibi bir sıkıntı yok. Fakat kaptan gene de hareket etmek istiyor. Ama çımacı halatları boşaltmamış. Vapur hem uzaklaşamıyor hem de tornistan yerine  ileri gidince vatandaşı suyun anaforuna kapılıyor. En sonun da bir görevli anafora kapılacağı belli olan adama tutunması için halat atacağına can simidi atıyor.

Bu anlattığım olayda göreceksiniz ne bir suçlu nede bir ihmal sahibi bulunacak ölen öldüğünle kalacaktır.

Henüz  hafızalarımızdan silinmeyen grizu faciasını hatırlayın. Daha önce yapılan denetlemelerde hatalar tesbit edilmiş ve olası tehlike açıkça yazılmış.

Suçlu varmı?

Her iki olayda da ben size söyleyeyim suçlu ya çımacı ya bekçi çıkar.

Sonuç olarak ölenler er kişi niyetine

Çünkü uyulması gereken Yönetmelikler yönetenleri korur insanları zerre kadar düşünmez. Bu nedenle amirler hiç bir şeyden korkmaz.

Nietzsche’ye kulak verin.

‘Korku ahlakın anasıdır.’ diyor. Ancak bir başka şeye de değiniyor

“Ahlaksal” diye nitelenen yönetmelikler gerçekte, insanlara karşı olup insanların mutluluğunu kesinlikle istemezler.”

‘Ayda leke var biz de yok’ diyerek suçluları kendi dışlarında arayan yöneticilere bakın

Jean-Paul Sartre (21 Haziran 1905Paris – 15 Nisan 1980, Paris), ünlü Fransız yazar ve düşünür, nasıl alaycı yaklaşmış

’ Cehennem başkalarıdır.’