Temizlik Havlusu.Yüksek Akçe, Minkeos

Bu sabah banyoda ıslak temizlik havlusu dikkatimi çekti. Üzerinde  90 Ad/Pcs, %30 u bedava yazıyordu. Tabii marka vermeyeceğim ( reklam parası versinler veririm).

Belirli bir markayı kullanmıyorum, hangisi ucuzsa onu alıyorum. Çeyizime koymayacağım ya. Ancak hangi firmanın ürünü olursa olsun hepsinde aynı yazı. Şu kadar adet/ Pcs şu kadarı bedava.

Bu ürünü kullananların %90 ı ya İngilizce biliyor veya yabancı. Yoksa neden Pcs. yazsınlar. Birde önemli olan bedava kısmı. Bu indirimi fiyattan düşmüyorlar miktarı arttırıyorlar. 90 tane bu nedenle yazılıyor.Bu satış tekniğini bisküvi ve cipslerde de görebiliriz. Fiyatla oynamanın sıkıntısını abartılı bir örnek ile açıklayayım. Fiyatı 100 T.L olan bir ürünün fiyatını 50 T.L ye indirirseniz % 50 indirim yapmış olursunuz ancak sonra tekrar 100 T.L ye çıkarırsanız % 100 zam yapmış olursunuz.

Bu mendil beni 35 yıl öncesine götürdü.

TDDF

 

Çalıştığım şirkete 1970 li yılların ortalarında D.S.İ ( Devlet Su İşleri) den emekli bir ağbimiz Satınalma Müdür Yardımcısı olarak başladı. Ben o zaman şeftim ancak çok kısa bir süre sonra şirketin Bozüyükteki Tesisine Müdür olarak atandım. Ağbimiz ise Merkez Fabrikada Müdür Yardımcısı olarak devam ediyor. Her hafta bir gün İstanbula geliyor özellikle yaptığımız ve yapacağımız yüksek akçeli işler için Genel Müdür ile toplantı yapıyor onay alıyoruz. Ben yeni gelinim ya önce başladım. Nasıl sunulacağını da bilmiyorum. ” Efendim ” dedim firma bu dönem için % 25 zam istiyor    , dönem enflasyonu % 15 ancak ham madde pahalı” ” Sen yeni başlıyorsun imzalayayım ama firma fena geçirmiş ” dedi.

Bana çok dokundu Genel Müdüre geçirecem ya ” Efendim bakın bu firma aynı enflasyonda sadece % 5 istiyor” dedim. Cevap ” O da geçen dönem geçirmiştir” dedi. Anladım ki Satınalmada eğer dersini iyi çalışmaz ve hele hele benim gibi iyi de sunamazsan birbirine geçiren geçirene.

Sonra  ağbimiz sıra aldı. Aman allahım iş nekadar kolaymış. Firma 80 TL istemis pazarlıkla 60 a inmiş firmamıza % 25 kazandırmış. O anlatıyor Genel Müdür imzalıyor.

Dışarı çıktık, serde İkizler Burçluluk var ya ” Ağbi firmaya söyleseydin de teklifi 80 değil 100 TL yazsaydı sen de bugün % 40 indirim aldım derdin” dedim ama suratına bakınca söylediğimden utandım.

Bu blog da Minkeos’tan ( O ben oluyorum) o zamanki ben gibi kıskanç ve kendini bilmez insanlara bir uyarı olsun

” Hayatın gerçekte bir başı ve bir sonu vardır, geriye kalanlar sadece arada yaşananlardır.”

Benim yaşıma gelince siz de bana hak verirsiniz

“İnsanın bildiği yanıldığına yetmez”