Akbil, Menfaatler, Mark Twain

Bu gün artık kesinlikle emin oldum. Eğer bir daha dünyaya gelirsem ( tabii geliniyorsa)ve seçme imkanım olursa kesinlikle kadın olacağım. Son iki hafta içinde üstüste ( nasıl üst üsteyse ) iki defa otobüse bindim. Toplam 7 tane kadın ” Acaba akbiliniz varmı?”  dedi. Bunların ikisine kadın beşine erkek akbil verdi. Erkeklerin hiçbirisi kadınların parasını almadı. Yani düşünebiliyormusunuz hayatında o güne kadar muhtemelen hiç görmediği ve belki de bundan sonra hiç görmeyeceği bir kadından para almamak için türlü taklalar atanları keyifle izledim. Kıçını dönenimi ararsın , valla olmaz diyenimi . Kadının elini iten bile gördüm.

Ben bugün yukarda ifade etmeye çalıştığım kadına değer veren ve onu daha bir kendinden üstün tutan sevecen ve normal erkeklerle  bunlarla birlikte hayata sevgi dolu gözlerle bakan hiç tacize uğramamış,dayak yememiş hatta öldürülmemiş kadınların ve bunların çocuklarının olduğu bir Türkiye yazmak istiyorum.

Böyle bir Türkiyede ilk gerçek değer eğitim sonra doğa  olmalıdır. Bu gün etik söylemleriyle pek beğendiğim Demokritus’ dan zaman zaman alıntılar yapacağım. O ” Doğa ve eğitim birbirine yakındır. Çünkü eğitim insanı dönüştürür, bu dönüşümle insanda ikinci bir doğa yaratır.”  diyor. Bu değişikliğe meydan vermemek için toplumu yönetenlerin çok küçük yaşlardaki çocuklardan itibaren eğitime müdahale edip onları ele geçirmesinin temel amacı da net olarak açığa çıkmış oluyor.

İnsanlar  bu yöneticilerin kendilerine özellikle saldıkları korkuyla ki bu en çok kafalara sokulan günahkavramıyla  ile hayatlarını şekillendirmeye başlar. Halbuki asıl olan yanlışlardan korkuyla değil eğitim ile uzaklaşmaktır. Çünkü şu hiç unutulmamalıdır ki ”Menfaatlerin çarpıştığı yerde iyilik, güzellik, arkadaşlık, dostluk, kardeşlik yoktur.”

Ancak ne kadar eğitilmiş olsanız ve yanlışlardan uzaklaşmış olsanız da sizi istediği gibi kullanmak isteyenler bu konuda deneyimlidir. Demokratus’un deyişi ile

” İnandırma yolunda söz altından daha ağırdır”.

Bu nedenle ülkemin insanına doğruyu eğriden ayırmayı ve kandırılmamayı tavsiye ederim.  Ama eğri oturup doğru konuşalım. Bu güne kadar olanları görünce fevkalade ümitsiz oluyorum.

Nedenini ise Mark Twain’den dinleyin

“İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten kolaydır.”