Anılar 14

Herkesin stres altında saldırgan ve kavgacı  davranışlar içinde bulunduğu günümüzde yaşadığım bazı komik ancak düşünmeye değer olayları bu gün sizlerle paylaşmak istedim. Bu gün toplumlarında pek önemsenmeyen saygı ve sevgiyi bu yazı ile tekrar hatırlatmaktır amacım. Tabiiki olaylar basketbol camiasından.ali kazaz

Tarih 1960 lı yılların başları. Avrupa basketbolunda Yugoslavya fırtınası esiyor. O takımın efsanevi ismi ise Radivoj Koraç. 1.96 boyunda 94 kilo bir solak. İstanbula geldi seyrettik. Adamın bir özelliği var atışlarını hep cam panya yardımıyla yapıyor direkt potaya atmıyor. Dolayısıyla sayı yapma şansını katlıyor. Camdan girmeyen şutların bir kısmı da demire çarpıp giriyor. Kendisini  maalesef 1968 yılında 31 yaşında bir trafik kazasında kaybettik.

Bizim değerli basketbolcularımız hemen onu kendilerine örnek aldılar. 1964 yılında ben Fenerbahçe Basketbol A takımına yükseldim.Boy  1.94 uzun sayılıyoruz. Galatasaray maçında antrenörümüz rahmetli Samim Göreç bana oyuna gir Ali’yi tut dedi. Adam adama oynuyoruz. Ali Abinin yanına gittim. Ben 18 yaşındayım o 30 unu aşmış. Oğlum dedi Ali Abi pek yanıma yaklaşma cama atacam. O da Koraçtan etkilenmiş. Ben biraz uzaklaştım o da rahat rahat attı. Hiçbiri de girmedi . Maç Türkiyede ender bir sonuçla berabere bitti. Maçtan sonra koç beni tebrik etti. Aferin dedi Çok akıllı müdafaa yaptın.Ertesi sene Ali Abi basketbolu bıraktı. Kendisini daha sonra hiç görmedim. Yaklaşık 15 yıl sonra rahmetli eşimle yaz tatilinden dönüyoruz. Ayvalıkta bir gece kaldık. Restoranda yemek yiyoruz masaya bir meyve tabağı geldi. Garson şu masadan dedi baktım Ali Abi el sallıyor. Gittim Ali Abinin yanına ilk sözü O gün top nasıl girmedi ama oldu.

Kendisine uzun e mutlu yıllar dilerim.