Beyin Çok Önemli Değil, Woody Allen

Bu sabah internette dolaşırken bir nedenle yolum İskoçyalı flüt sanatçısı İan Andersonun hayat hikayesine düştü.

Şarkı sözlerinin çoğunlukla karışık olması, grubunun bilinirliğini artırmış. Bestelerinde çoğunlukla ele alınan konular alaycı, kinayeli ve birçok absürd, kendi yarattığı kurallardan oluşmakta imiş.

Yazdığı şarkı sözleri ile ilgili olarak

”Benim için geçerli olan yöntem, bir şeyler çağrıştıran kısacık bir şey yazmaktır. Herkes, “ne demek istediğini anladım” diyecektir.” diyor kendisi.
Ben de bugünden itibaren günlük yazılarımın  daha kısa olmasına gayret göstereceğim.

Bu gün size insanların yanlış ve doğrularıyla ilgili düşüncelerinden kesitler vermek istiyorum.

Öncelikle söylenecek şey eğitimli ve  düzgün insanların hep kendine göre doğruları söylemeleridir. Zaten doğru olduğuna inanmasa niye söylesin.

Eğitimli ve düzgün insan olma durumunu ise iyi irdelemek lazım. Bunların arasından birinin adamı olarak hedef saptırmak için konuşanlar olabilir.

Eğitimi az boş zamanı çok olanlara gelince, bunların tartışmaları nasıl sertleştirdiğini  zaman zaman görmek mümkündür.

1872-1970 yılları arasında yaşamış ünlü İngiliz Felsefecisi Bertrand Russel ” Ne kadar az bilirseniz, onu o kadar şiddetle savunursunuz” diyor.

Bunların çok büyük kısmının da ilgi alanı, kolayca tahmin edebileceğiniz gibi, futbol.Konuşmaları dinleseniz, bir ülkenin bu kadar çok sayıda değerli futbol yorumcusuna nasıl sahip olduğuna şaşırıp kalırsınız.

Diğer bir ilgi alanı ise tabiiki siyaset. Ben hangi konuda olursa olsun yapılan tesbit ve değerlendirmelere , başında bence veya bana göre gibi, bir giriş yapmadan başlanmasının tansiyonu çıkardığı hatta hiç gereksiz olan sertliklere imkan sağladığı düşüncesindeyim. Bence hata olan bu davranışı en çok sayın başbakan yapmaktadır.

Bu nedenle bazen sinirlerine hakim olamamakta ve hiç düşünmeden, hakaret içeren söylemlerle, tatsız sonuçlara yol açabilmektedir.

Aklınıza ayıp şeyler getirmemesi dileğiyle Woody Allen’in bir tesbitini sizinle paylaşmak isterim.

Beynim en önemli ikinci organımdır diyor Woody Allen.

Herhalde söylemek istediği hayatın her evresinde  beynin önüne geçen bir başka organın olduğudur

Kendimden örnek vermek gerekirse benim için şu an en önemli organım sol ayağım diyebilirim. Onun sayesinde kısıtlı da olsa hareket edebiliyorum. Bir doktorun dediği gibi ” İyiki sol ayağınız var onu kuvvetlendirin, ya o da olmasa idi” demişti de onu kovalamak istemiştim.

Bir de son olarak şunu söylemek mümkün. Ne yaparsan yap insanlar çoğulculuktan gelen bir anlayışla sürü gibi bazı kişilerin fikrini ,ne olursa olsun, desteklemeye devam ediyorlar.

Bu söylemek istediğimi Oscar Wilde kendi yorumuyla şöyle ifade ediyor.

“Hayat o kadar lanet bir şey ki; 
herkesin yanlış yaptığını doğru yaparsan, yanlış yapmış sayılıyorsun.”