Canım Takımlarım,Haddini Bilmeyenler, Minkeos

Gene hafta sonu geldi. Lay lay lom blog zamanı. Bu gün spor yarın müzik. Bu gün sünnet yarın deniz gibi oldu ya neyse.

Allah bu Fenerbahçeli ( eski G.Saraylı) futbolcu Emre’den razı olsun. İspanyadan geri geldi de durgun futbolumuza yeniden renk kattı ve işsiz kalma ihtimali ortaya çıkan eğitimsiz, iki lafı bir araya getirmekten aciz insanların, her konuyu bilen ukala eski oyuncu ve hakemlerin ağız kirliliği ile hayatlarını sürdürmeye devam etmelerine imkan sağladı.

Spor, özellikle atletizm ve futbol,tarihin her evresinde, halkları yöneten liderler tarafından acımasızca kendi çıkarları için kullanılmıştır. Özellikle siyasi yelpazenin aşırı sağında ve solunda yer alan izm veİst lerle yönetilen ülkelerde bu durum çok net görülmüştür. Benden daha fazla sakalı ve bıyığı olan hatta kadın olduğu kontrolle bile zor belirlenmiş olan bayan atletlerin özellikle olimpiyatlar ve dünya şampiyonalarında yaptığı dereceler bu gün dahi kırılamamaktadır.

Bu günkü bloğumda eski bir aktif sporcu ve aynı zamanda filozof  ( bütün bloglarıma minkeos.com adresinden ulaşabilirsiniz.) olmam nedeniyle deneyimlerimi ve özdeyişlerimi katacağım.

Özellikle takım halinde spor yapılan futbol ve basketbol gibi takımlarda bir oyuncunun tek başına olması mümkün değildir. Takımda muhakkak bir düzen vardır ve o düzen desteklenmelidir. Bu yaşlılar hegemonyası olabildiği gibi lider bazı oyuncuların arkasında kümeleşmek şekliyle de gerçekleştirilmiş bir düzen olabilir.

İşte bu durumda ustalık Minkeos’un söylemindedir. O (Esnemeyen ne siyaset yapabilir ne güreş tutabilir) diyor. Siyasette de kendini yenilemeyen silinir gider.

Eğer yeni bir takıma gelirseniz tarafsız kalmanız mümkün değildir.’ . Kendinize uygun birilerini seçeceksiniz.. Yani Minkeos’un deyişiyle ” Sokaklarda karga da görürüz güvercin de. Her ikisi de iki ayaklıdır. Ama birini daha çok severiz. Demekki sevgi ayaklarda değil”.

Seçtiğiniz grubun yanlış olduğunu bir süre sonra anlarsanız kesinlikle demoralize olmayınız. Minkeos bu konuda da moral vermiş.” Eşeğin arkasından yokuş yukarı çıkarken de yokuş aşağı inerken de karamsar olma sorun yokuş değil eşektir.” demiş.

Grupların liderlerinin en tehlikelisi kendi kümelerinin bir üstünde olan liglerdeki liderlerle güreş tutmak isteyenlerdir. Futbol camiasını örnek verirsek futbolcu olarak Emre‘yi ,Teknik Direktör olarak Fatih Terim‘i gösterebiliriz. Nasıl Emre , muhtemelen klüp başkanının bilgisi dahilinde,Teknik Direktörü ile yağlı güreş yapıyorsa Fatih Terim’de gittiği her klüpte , kendine nasıl bir değer biçiyorsa , Takımların Başkanlarına ” Hayda bre Pehlivan ” demektedir.

Benim onlara naçizane tavsiyem sınırları içine dönmeleri ve kendi alanlarında başarılı olmalarıdır.

Ama dinlerler ama dinlemezler kendi tercihleridir.