Dünyanın Lezzeti ,Dimitre Dinev

Artık siyaset yazmayacağım, genellikle insan ve insan davranışlarını değerlendireceğim demiştim ya valla hiç öyle olmadı dostlar.

Önce bir insan grubunu değerlendireyim bir az da ülkeme örnek olsun diye düşünüyordum.  Aklıma Brezilya geldi. Hatırlarsınız bir süre önce orada da hükümete karşı  Gezi olaylarına benzer eylemler yapılmıştı. Bu nedenle birazcık Orta Yakın Geçmiş Tarihlerini incelemek istedim.

Geçmiş incelenirken ya Geçmiş ya da Yakın Geçmiş deyimi kullanılır. Bu Orta Yakın  Geçmiş tanımını ben buldum. Bu nedenle artık benim sayemde ülkelerin tarihleri Uzak Yakın Geçmiş, Orta Yakın Geçmiş ve En Yakın Geçmiş olarak daha da anlamlı olacaktır.

Brezilya  Güney Amerika’da yer alan, kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Uzun bir Atlas Okyanusu kıyısı vardır. 1698 yılında Sao Paulo’da bol miktarda altın, daha sonra iç kesimlere Amazon havzasına yapılan keşif gezileri sonucu altından başka madenler de bulundu. 1807’de Portekiz’in Napolyon Bonapart tarafından işgal edilmesi üzerine kral ailesi ve devletin bazı ileri gelenleri Brezilya’ya kaçtılar ve ertesi sene hükumet merkezini Rio de Janerio’da kurdular.dimitre dinev

 Brezilyada nüfus 191 milyon.
Brezilya’nın en büyük şehirleri São Paulo (11 milyon) ve Rio de Janeiro’dur (6,6 milyon)
2012 yılında Türkiye  toplam 75 milyon 627 bin 384 kişilik nüfusa ulaştı.
İstanbul Nüfusu 13 milyon 854 bin 740, Ankara  4 milyon 965 bin 542 , İzmir  4 milyon 5 bin 459
Brezilyada  201 milyon sığır var nüfustan fazla.
Türkiyede Yıl sonu itibariyle sığır sayısı 13 milyon 915 bin .
Brezilya sığırları Hindistan sığırları ile çiftleştiriliyor. Et sığırı  oluyor. İnekler ise hayatlarında 60 defa doğum yapıyorlar.
Ülkemizde ise hayvancılık giderek geriye gidiyor.
Kırmızı et tüketimi ise Avrupa ülkelerine göre çok geride.
Ülkemizde yiyicilerin alanları farklı
” Bu dünyayı lezzetli bulanlar, herşeyi yutanlardır.”  diyor Dimitre Dinev.
Lütfen insan olduğunuz, aile olduğunuz sizi sevgi ile bekleyenlerin olduğunu düşününüz diyerek uyarılan insanlarımızın sebep oldukları kazalara bakıyoruz da kendilerinin dışındaki insanların da hayatına kasteden bu sığırlarımıza ne demek lazım bilemiyorum.
Kurban Bayramı arifesinden bu yana yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen kazalarda ölenlerin sayısı 53’e, yaralananların sayısı ise 249’a ulaştı.

Ayrıca İstanbulda 4 günde  36 kişi boğuldu.

Başka bir şey söylemeye gerek varmı?