Eski İstanbul Lokantaları

Tarihi Kadıköy çarşısına Osman Ağa Camii’ııin yanından girin. Sağda, 1884 yapımı tarihi bir ev dikkatinizi çekecektir. Onun karşısındaki 140 yıllık bina ise ayrı bir güzellik taşır. Yanyalı Fehmi işte bu binadadır. Yunanistan’ın Yanya şehrinden, Balkan Savaşı sırasında Türkiye’ye gelmiş Fehmi Efendi.

1919 yılında İstanbul Kadıköy’de saraydan ayrılma Bolulu Hüseyin Efendi’yi de baş aşçı olarak yanına alıp bir lokanta açmış.

Sabah sabah , ” bayram değil seyran değil kaynanam beni niye öptü “. diye düşünebilirsiniz.

Düşünün benim için fark etmez .

Geceden beri ülke insanının damak tadı hiç aklımdan çıkmıyor.

Babam beni zaman zaman İstiklal Caddesi girişindeki Abdullah Efendi Lokantasına da götürürdü.

Kanaat Lokantası 83 yıldır Üsküdar’da hizmet veren İstanbul’un en eski esnaf lokantalarından, geleneksel Türk mutfağını temsil eden nadide mekânlardan… Her gün taze olarak 100-120 çeşit yemek çıkıyor.

Lokantası, İstanbul’un en eski esnaf lokantalarından, geleneksel Türk mutfağını temsil eden nadide mekânlardan… Her gün taze olarak 100-120 çeşit yemek çıkıyor. Sanatçısından siyasetçisine oldukça renkli bir müşteri profili olan Kanaat Lokantası’nda menü trendlere göre belirlenmiyor, yediğiniz yemeğin tadı hiç değişmiyor. Müdavimleri bu yüzden Kanaat Lokantası’ndan vazgeçmiyor…

Hızla çoğalan fast-food zincirleri, dünyaca ünlü şeflerin imzasını taşıyan restoranlar, balıkçılar, steak house’lar, fine dining restoranlar, kebapçılar, dünya mutfakları… İstanbul, yemek tutkunlarına sınırsız seçenekler sunan bir şehir. Ama tüm bu çeşitliliğin arasında bir de makul fiyatları, hızlı servisi ve hep aynı lezzetteki yemekleri ile yıllara meydan okuyan esnaf lokantaları var… Esnaf lokantası denilmesinin sebebi, kuşkusuz müdavimlerinin çoğunluğunu çevre esnafının oluşturması. Ama sadece esnaf değil, lezzetli bir ev yemeğine hasret herkes esnaf lokantalarının müşterileri arasında. Özellikle İstanbul gibi yeme içme sektöründe hızlı değişimlerin yaşandığı bir şehirde, bir restoranın 40-50 yıldır aynı adreste olması pek sık rastladığımız bir durum değil. Sayıları iki elin parmaklarını geçmiyor…

İşte Kanaat Lokantası da İstanbul’un en eski esnaf lokantalarından.

Peki sabah sabah bunları neye yazdın diye sorarsanız.

Yazdım işte

Yemek kültürünü ekmek arası çabuk yenen gıda ile değiştiren,

Kendisini hep haklı gören diğer insanları yok sayan

Eskiden bir arada oturup sohbet eden toplumu Sosyal Medya’ya kurban eden.

Bilgi ve kültür birikimini yazıya dökemeyip , başkalarının yazılarını kopyala yapıştır sistemi ile çalışan ülke insanına bizim zamanımızdaki yemek kültürünü anlatmak istedim.

Ama anlarlar ama anlamazlar.

Benim adım Hıdır elimden gelen budur