Güçlü Olan Haklıdır, Kraliçe Elizabeth

Bu gün gene biraz sıkıntılı ve endişeli günümdeyim herhalde. Bu ara insanla çok uğraşıyorum. Kimbilir belki de kendimle uğraşıyorum da, insanla uğraşıyormuş gibi yapıyorum.

Bu sabah aklıma Hegesias geldi. Ölümseverlik felsefesinin kurucularından. Gene Lise Felsefe öğretmenimi saygı ile anacağım. ” Kitaplarda pek bulamazsınız, dünya sıkıntılı bir yerdir, keşke dünyaya hiç gelmese idik. Ama madem geldik en kısa zamanda geri dönmeliyiz demiş” diye anlatmıştı Hegesias’ı. ” Ancak söylemleriyle çok sayıda insanın intihar etmesine neden olan bu kişi ile ilgili asıl  şaşırtıcı olan kendisinin 80 li yaşlara kadar yaşamış olması” demişti.

Aşağıda onun ile ilgili bulabildiğim bilgiler. Doğum ve ölüm tarihlerini bulamadım.M.Ö 300 lerde yaşadığı söyleniyor. Bu nedenle Hocamın doğru dediğini kabul ederim.

  1. Kyrenaika okuluna bağlı yunan ahlakçısı. hazcılık onunla karamsarlığa, umutsuzluğa dönüştü. ona göre zevk tek iyiliktir, fakat ona ulaşamayacağımıza göre ölmekten başka çaremiz yok demektir. hegesias’a peisithanate (ölüme salık veren kişi) adı takıldı. söylentiye göre Ptolemaios, Hegesias’ın okulunu kapattırdı ve onu sürgüne yolladı.

2- Hegesias’a göre mutluluk kuruntudur.her yaşantıda acılar hazdan fazladır.saf mutluluk yoktur.her mutluluğa az,çok acı karışmıştır.bilgelik yoluyla insanın acılarından sıyrılabileceğini savunur.yaşam hegesias’a göre değersizdir.

Değerli dostlarım lütfen bana inanınız bu filozoftan  hareketle  Ansiklopedi bile yazılır.

Geçmiş Tarihimize bir bakın ülkeleri kendi izmleri paralelinde savaşlara sokan ve milyonlarca asker ve sivilin kaybına yol açan nice liderler göreceksiniz.

Allaha şükür ki ülkemizde bu güne kadar böyle bir felaket yaşanmamıştır.

Ancak bazı benzerlikler de mevcuttur. Bunların başında bizi yıllardır idare eden değerli liderlerimizin yaşam süreleri gelmektedir. Yaptıkları icraatları nedeniyle her dönem övgüyle söz edilip tekrar tekrar göreve davet edilen bu değerlerimiz en az 80 sene yaşamaktadırlar.

”İnsanların hakkımda ne düşündüğünü önemsemiyerek hayatımı on yıl daha uzattım”diyor Charles Bukowski. Acaba liderlerimizin uzun yaşamasının sırrı kimseye kulak asmayıp kendi doğruları ile yaşamak mı? Kimbilir.

Memleket insanını nasıl, kendi veya kendilerini o mevkiilere getirenlerin çıkarları uğruna, cahil bıraktıkları, aklıbaşında en az orta eğitim seviyesinde tahsilli olan herkesin gördüğü, bir gerçek.  Tabiidir ki bu durum yumurtadan çıkmadı.

” …adalet tartışmaya açıktır. güç ise ilk bakışta tartışılmaz biçimde anlaşılır. bu nedenle gücü adalete veremedik, çünkü güç, adalete karşı çıkıp kendisinin adil olduğunu söylemişti.

Haklı olanı güçlü kılamadığımız için de güçlü olanı haklı kıldık…”
diyor Pascal

Bu gün yaşadığımıza bir bakarmısınız. Siz de bize zamanında çok çektirdiniz diyerek söze başlayanlara daha başka söylenecek ne olabilirki.

İlk iktidara geldikleri zaman biz halktan biriyiz diye Milletvekili Lojmanlarını satan, beni de sizin gibi umumi vasıtalarda görebilirsiniz diyenlerin geldiği yere bakın. Tabiidirki bu hale gelme de yancıların da çok büyük katkısı var. Yarattıkları yapay dünya ve lideri yüceltme isteklerine karşı çıkmak hakikaten çok zor.

“İnsan saldırılara karşı kendini savunabilir ama iltifatlara karşı savunmasızdır.”

Konu ile ne kadar alakalıdır bilmem ama söylemeden de geçemeyeceğim.

Ben filmlerdeki tuvalet ihtiyacı hiç olmayan oyunculara bayılırım. Filmde sevişme dahil her türlü aktiviteyi yaparlar ama hiç tuvaletleri gelmez. Sadece bazı dan dunlu filmlerde tuvalete girilip adam dövülür veya vurulur.

Bu durum devletlerin liderleri için de böyledir. Ben hayatımda tek bir siyasi ile, bir basketbol maçının devre arasında, pisuarda yan yana bulundum. O da Çernobil’deki nükleer santral patlaması sonrası çayların içilmesinde sorun olur diyenlere ” için için bir şey olmaz” diyen sayın bakan Cahit Aral (Bekerel Cahit)dı. Kendisini geçen sene kaybettik. Koruması da kapıda bekliyordu.

Biraz da olaya mizah katıp bu günü bitirelim.

Ben İngiltere Kraliçesinin tuvalet ihtiyacı geldiğinde şu şekilde davrandığını zannediyorum.

1- Hiç bir zaman yanından ayırmadığı meşhur çantasını koluna takar, sağına soluna bakar ve uygun zamanda sessiz bir şekilde muhtemelen özel olan banyosuna girer.

2- Çıkarken kendisini gören olmaz.

Biz ve bize benzeyen devletlerin liderleri tuvalete giderken ise  aşağıdaki uygulama kaçınılmazdır.

1- Lider tuvalete gideceğini en yakın yardımcısına iletir.

2- Yardımcı hemen gerekli organizasyonu sağlar  ve liderin kullanacağı banyo titiz bir şekilde araştırılır.

3- Temiz bilgisi alındıktan sonra lidere haber verilir. Lider alkışlarla bulunduğu yeri terkeder.

4- Banyo çıkışı, koruma ordusunun arasında, ellerinde kolonya , gül suyu ve peçete ile bekleyen partililerden hizmet alır ve yerine gider.

Sağlık sorunu yaşanmadığı sürece değerli büyüklerimiz ihtiyaçlarını sorunsuzca giderirler.

Ancak bir Akut İshal vakası yaşanırsa

O zaman Kraliçe olmak Lider olmaktan iyidir