Hayat Dağı, Ben Haklıyım,Dale Carnegie

Beni izleyenler dikkat etmiştir. Ben hep yaşam ve insanı konu alıyorum. Yazılarımdaki fikirlerin doğru olduğunu hiç bir zaman iddia etmiyorum ve bence diyorum. Siyaset ve siyasileri de yazımda yaşam ve insan motifleri içinde araç olarak görüyor ve bu nedenle değerlendiriyorum.

Tamamen objektif davranmaya ve bizim gibi orta yaşlıların deyimi ile ” Hem nalına hem mıhına” vurmaya çalışıyorum.

Konularda genellikle çiftleri ön plana çıkarmaya çalışıyorum. Onların birlikte ve olabildiğince mutlu bir hayat sürmesini istiyorum.

Yazılarımda Nasrettin Hocanın fıkrasındaki gibi ” Ben sağlığımda sağdaki yoldan giderdim ” gibi bir yaklaşımdan özenle kaçınıyorum.

Bu gün size  orta üstü ve değişik çevrelerden gelen insanlardan bahsetmek istiyorum

Evlilik bence iki insanın sadece fiziken bir araya gelmesi değil aynı zamanda birbirlerinin kültür, bilgi ve deneyimlerinden istifade ederek birlikte hayatta yol almasıdır. Dolayısıyla, yazımıza konu olan, değişik çevrelerden gelen iki insanın birlikte yaşamasında daha önceden tahmin edilemeyen sıkıntıların yaşanması çok olasıdır.

Bu durumda Dale Carnegie’nin sözleri çok önem kazanmaktadır.

dale carnegie

 

” Karşınızdaki insanda geliştirmek istediğiniz meziyeti onda varmış gibi gösteriniz. Bunu ona inandırınız. Bu suretle ona kıymet veriniz. Yanıldığınızı göstermemek için bütün gayretiyle çalışır”.

Herkesin belirli konularda bazı eksiklikleri olabilir. Ancak her ne olursa olsun çiftler aynı sandalda olduklarını hiç unutmamalıdırlar. Birinin daha kuvvetli kürek çekmesi sandalı hızlı götürmez yerinde dönmesine sebep olur. Evlilikler insanların birbirine gösteriş yaptığı alanlar değildir.

Bilinen bir deyiştir.

” Hayat bir dağ gibidir. yukarı çıktıkça bacaklarınız yorulur ama ufkunuz genişler” derler.

Bir de hiç istenmemesine rağmen çıkabilecek sorunlar her ne kaynaklı olursa olsun hep iki tarafında kendi düşüncesinin doğru olduğunu düşünmesinden yaşanır.

” Ama ben haklıyım ama ben haklıyım !!!!!”

Bu bloğumuzu da çiftlere çok basit bir soru sorarak bitirelim.

” Haklı mı olmak istersin, mutlu mu?”