Her Ne Bahasına Olursa Olsun, Metin Serezli , Nevra Serezli

Bu gün Cumartesi . Eğlenceli bir blog yazmalı. Siyaseti boşvermek lazım.

Ben sayın başbakanın bir konuşmasında kurduğu bir cümleden sonra artık mağlubiyeti tamamen kabul ettim. Kendisi bu söyleminde ” Artık, HER NE BAHASINA OLURSA OLSUN, anneler  göz yaşı dökmeyecek” dedi.

Ne bahasına olduğunu ileriki dönemde göreceğiz.. Malum fıkradır. Adam arkadaşına hanımlarımızı alalım 4 kişi bir tura gidelim diye baskı yapıyormuş. Arkadaşı ” Gelemeyiz” demiş. ” Neden?” diye sormuş?

Arkadaşı . ” Üç nedeni var , birincisi param yok” demiş. Adam hemen araya girmiş ” Anladım” demiş ” diğer iki nedeni boşver.”

Annelerin göz yaşı dökmelerine mani olacak nedenlerin birincisini görünce diğer nedenleri bilsek ne olur bilmesek ne olur.

Artık ciddi  konulardan ayrılıp daha ciddi konulara dönme zamanı.

Benim annem ile yaş farkım 16 dır. Annem ile babamın yaş farkı da 16 idi. Yani annem bana ve babama eşit uzaklıkta idi.( Eşit uzaklıkta deyimini bir yerde okumuştum ama burada pek olmadı galiba)

Bndan 70-80 sene evvel evlilikler görücü usülü olurmuş ve erkek anneleri gelin adaylarını hamamlarda ararlarmış. Gençler de ailelerine karşı çıkamadıkları için kurna başlarında başlatılan  bu evlilikler sonucu hamam tası gibi yuvarlak suratlı nice çocuklar doğrulur ve mutlu aileler yaratılırmış.

Bu kadar sene sonra ne değişti derseniz gene gençlerin ailelerin isteği paralelinde evlendiğini ve kendi gönülllerini pek ortaya koyamadığını görüyoruz. Berdeller falan da gelmiş üstüne üstlük.

Kendi duygu alemlerini evliliklerine yansıtamayan gençler ya yeni modaya uygun olarak 3-5 çocuk isteyip onlara nasıl bakacaklarına karışmayan değerli devlet büyüklerinin arzuları paralelinde kendilerinden geçmiş olarak hayatlarını sürdürmekte veya yapılan haksızlığın suçlusu olarak eşini görüp onu darp etmekte hatta hayatına kastetmektedir.

Bu arada tabiiki sadece aile kararları ile evlenen insanları anlatırken haksızlık yapılmamalı ve  toplum içinde mevkii sahibi olmuş kendi ayakları üzerinde duranların psilolojisi de anlatılmadan geçilmemelidir.

Geçen hafta kaybettiğimiz Metin Serezli nin hayat arkadaşı Nevra Serezli ilşkileri ile ilgili olarak ” 45 yıl ben ona o bana istediğimizi yaptırmaya çalıştık. Ne o değişti ne ben. Bu nedenle evlilere tavsiyem şudur. Birbirlerini değiştirmeye çalışmasınlar ” diye bir röportaj vermiş. Bunu özellikle şu an evlenecek veya yeni evli herkesin göz önüne almasını önemle öneririm.

İster ailelerin istek ve rızası ile kurulmuş olsun, isterse hür irade ile gerçekleştirilmiş, evlilikler bir insanın hayatının en önemli kararları olup kendinizden sonraki nesilleri de etkiliyecek olduğunu hiç unutmayın.

Yapmak için yapmak hayatın her evresinde büyük sıkıntılar doğurur.

Aman ha