Vehbi Koç

Yalakalık yapmak ve yağdanlık olmak özellikle iş hayatında önemlidir ancak herkes yapamaz. Benim de yöneticilik yaptığım sıralarda Anadoludaki Tesislerimizi ziyaret ederdim. Bu ziyaretler bazen özel araçla bazen de umumi vasıtayla gerçekleşirdi. Özellikle şirket arabasıyla yaptığım ziyaretlerde bir Tesisteki bir Şef arkadaşımız özellikle karşılamalarda çok başarılı idi. Herkesten evvel koşup kapıyı açar çantamı taşırdı. Diğer çalışanlar zaman zaman bu durumu bana da aktarırlar ve o kişinin yağdanlık olduğunu söylerlerdi. Ben de onlara Biliyorum ama hoşuma gidiyor derdim.Ben emekli olduktan sonra da beni aramayan tek kişi idi muhtemelen yeni açılacak kapılar, taşınacak çantalar bulmuştu.

Ben bu durumu bu kadar iyi bilmeme rağmen maalesef iş hayatımda aynısını yapamadım. Özellikle ellerinde içki kadehi Genel Müdür veya Koç Holding Üst Yönetiminden insanların poposunda dolaşanlardan hiç olmadım.

Ancak zannediyorum İstanbul’da gerçekleşen bir Bayi Toplantısı için önemli bir oteldeyiz. Reklamcımız Deniz ile birlikte kapıdayız. O benden uzun 2 metre ama spor yapmamış. O sırada rahmetle andığım Sayın Vehbi Koç son Yönetim günlerinde . Şimdi Fenerbahçe kulübünde Başkanlığı gündemde olan torunu Ali hep yanında refakat ediyor ve ihtiyaç halinde baston görevi görüyor.

Kapıda sigara içerken birden Vehbi Bey göründü. Biz toplandık elimize baktı baktı tekrar içeri girdi. ” Deniz  dedim ” İstifamızı hazırlayalım. Keşke tam kapıda içmeseydik.”

O an tekrar kapıda göründü elini ağzına götürüp sigara içer gibi bir hareket yaptı. Hemen anladık bir tane verdik. Evvela filtresini kopardı sonra ikiye böldü, ağızlığına koydu 2 nefes çekti söndürdü tekrar içeri girdi. Yakalanmadı.

Vehbi Koç

Vehbi Koç

O an aklıma dedem geldi. 1976 yılıydı. Hastalığı ilerlemişti. Konuşma zorluğu çekiyordu ve her şeyi hatırlayamıyordu. Çok iyi bir sigara içicisi idi. Doktorlar sigarayı yasak etmişti. Bir gün beni içerken gördü gözleri canlandı. Bir sigara yakıp ağzına koydum dudakları şiş olduğu için içmeyi beceremedi. Ama son günlerinde sadece beni hatırlıyor beni görünce elinle sigara içiyormuş gibi yapıyordu.

Bu yazıyı Koç ailesinden biri okursa belki bana kızar ama bence iyi yaptım.

Hem dedeme hem Vehbi Beye

İkisine de allah rahmet eylesin

Benim de canım Sağolsun