İki Yüzlü Hayat, Auberon Herbert

CIS:7900-1938

Gene mutluluk gene mutluluk

İnsan kendisinde ne eksik ise aklı hep o tarafa çalışır derler. Acaba benim de yazılarımın dolaşıp dolaşıp geldiği yerin mutluluk olması bu nedenlerlemidir acaba?

Önce şunu belirleyelim.

Diğer ülkelerin insanlarını bilmem ama ülkem insanı mutluluğu pek bilmez bu nedenle başka duygularla çok karıştırır.

Sevinmek veya memnun olmak gibi kelimeleri atlar hemen mutlu olur.

Mesela annem birini görür mutlu olur, bir şey duyar mutlu olur, gazete okur mutlu olur muhtemelen kıymalı pırasa yese mutlu olur.

Doğaldırki mutluluk hayatın bir yüzü diğer yüzünde ise üzüntü ve sıkıntı var.

Bilmem farkettinizmi evvelki cümlemde hayatın iki yüzlü olduğunu ne güzel ifade ettim. Bu cinas da  benim Türk Edebiyatına armağanım olsun.

Yani sizin anlayacağınız bu hayat iki yüzlü dedim ya işte bu  hayat iki şekilde yaşanır… ya hiç mucize yokmuş gibi ya da her şey bir mucizeymiş  gibi.

Ben size ikinci bölge mantığı ile yaşamanızı salık veririm. Belki her gününüz ayrı bir yaşam mücadelesi içinde geçer ama akşamları da evinize keyifli dönersiniz.

Hayatta hiç mucize yokmuş gibi davranan ve günlerini tekdüze geçirenlere ise acırım. Dört dönüm bostan yan gel yat Osman sistemi ile gün geçiren bu değerli kalabalık zaman içinde mutsuz, hedefsiz ve gününü tekrar eden kişiler olarak yaşamlarını sürdürür.

İnsanların mutlu olabilmesi için kendi çabalarının da çok önemli olduğunu anlatan ancak kimin söylediğini bilmediğim bir deyişi sizinle paylaşmak istiyorum.

 ” Mutluluk ağacına tırmanmak yerine, altında durup dallarını eğmesini beklersek sadece kuru yaprakları dökülür üzerimize.”

Ülkemizde o kadar güzel Atasözleri varki ben bu gün o zamanın engin düşünürlerinden nasıl benim gibi, bizim gibi günümüzde ot gibi yaşayanlara dönüştüğümüzü , inanın, bilmiyorum ve hayret ediyorum.

” Bir elin sesi var, iki elin sesi var” demişler. Yani mutluluk tek elle başarılacak bir konu değil, kesinlikle ikinci ele  yani başkalarına da ihtiyaç var.

İşte tam bu zamanda  Auberon Herbert’ in uyarısı geliyor.

” Mutluluğa giden iki yol; kendinden çok şey, başkalarından az şey bekle…”   diyor Usta

Ona haksız diyebilirmisiniz?