Nuri Şahin, Emre Belözoğlu, Mevlut Erdinç

Bu gün Futbol Milli Takımımız Macaristanla karşılaşacak. Geçen günkü yazımda Avcı Av Olabilirdemiştim. Aynen dediğim çıktı. Yavaş yavaş udla kemençeyle konulara girildi. Macaristan maçından sonra öldürücü darbe vurulacak Ne kadar yanlış.

Futbol Milli Takımıza hiç bir Teknik Direktör, bugünkü mevcut şartlar dahilinde, başarı getiremez. Bunun nedeni çok basittir.

1- Türkiyede yetişen oyuncular alt yapıda yeterli çalışma olmadığı için eksikliklerini tam gideremeden . çok küçük yaşlarda yetenek olarak lanse edilen bazı oyuncular da gelişimlerini tamamlamadan A takımına geçerler. Türk evlatlarının çoğu hücumu sevdiği için genellikle kaleci ve top tekniği yüksek savunma oyuncusu bulmak fevkalade zordur.

Bu nedenle şu an milli takım için yurtdışında oynayan gurbetçi sporcular önemle takip edilmeli ve en kısa zamanda teknik becerisi yüksek yeni savunma oyuncuları bulunmalıdır. Şu an milli takımımızda bu  vasıflara uygun tek oyuncu Gökhan Gönül olup o da sakattır.

2- Milli Takıma   umumiyetle camia ve benim tabirimle mikser medya baskıları neticesi seçilen futbolcular Teknik Direktörlere büyük sıkıntı vermektedirler.

Eleştiri almamak için belirlenen aday kadroda genellikle aynı görevi yapan 3-4 futbolcu yer almakta ve bu arada bazı ayak oyunları nedeniyle vasıflı ve düzgün futbolcular maçlarda yeterli zaman alamamaktadırlar.

Nuri Şahin

Nuri Şahin

Bu duruma örnek olarak Nuri Şahin’i gösterebiliriz. Top tekniği yüksek ve Almanyada büyük başarılar elde etmiş daha sonra İspanya ve İngilterede önemli takımlarda görev yapan 24 yaşındaki bu değerimiz, 32 yaşındaki her tekmeden sonra topaç gibi yerlerde dönen ve acı ile kıvranıp bir dakika sonra tazı gibi koşan, takım arkadaşlarını aslanların önüne atan, tribünlere el kol sallayıp çok hırslı bir oyuncu havası ile takımı sıkıntıya sokan Emre Belözoğlu nedeniyle yeterli zaman alamamaktadır.

Macaristan maçının Abdullah Avcı için bir dönüş maçı olmasını diliyor ve Emresiz bir takımda Nuri’yi ilk 11 de  görmek istiyorum. Eğer ikisini beraber oynatırsa Emre maç içinde Nuri’nin vasıflarını kullanmasına izin vermeyecektir.

İleri uçta ise Burak sakat olduğu için bu maç için Mevlut Erdinç vasıflarıyla vazgeçilmezdir.

Bundan evvelki yorumlarıda eyyamcılık yapmayan ben bu gün için de görüşlerimi net olarak ortaya koyuyorum.

A- Bu günkü maçta beraberlik iki takıma da yaramayacağı için ben takımımızın atak ve maçın en az 3 gollü geçeceğini düşünüyorum. Bence iyi bir sonuç alabiliriz.

B- Savunmada görev yapan oyuncularımız teknik kapatiseleri nedeniyle büyük sorunlar yaşayabilirler. Özellikle takımımız çıkarken top kaybederse hızlı Macar oyuncularını savunurken penaltıya sebep olabilirler.

Bu nedenle çok renkli bir maç seyredebileceğimizi düşünüyorum.

Şansımız bol olsun.