Önce İnsan , Cepli Kefenler

 

80 li yıllarda Hollanda’ da uyuşturucu kullanan vatandaşlar için bir alan ayırıldığı ve orda müptela kişilere  uzman kontrolünde hükümet tarafından mal verildiğini hatırlarım. O alan dışında uyuşturucu kullananlara ise çok ağır cezalar verilirdi.

Bu konu sonra ne oldu, devam edildi mi edilmedi mi bilmiyorum.

Ancak benzer bir uygulama  bugünlerde Belçika’ da başlatılmış.

Belçika’nın Liege kentinde yaklaşık 400 uyuşturucu bağımlısı bu yılın sonbaharından sonra uyuşturucu maddelerini devletten bedava temin edebilecek.minkeos 2

3.000  kadar uyuşturucu bağımlısının bulunduğu Liege kentinde uygulamaya sokulacak olan proje kapsamında doktor kontrolünde günde 400 bağımlıya uyuşturucu madde verilecek.

Peki devlet bunu neden yapıyor ?

İki nedenle yapıyor

1- Kullanan kişilerin toplumun diğer fertlerinin hak ve hürriyetlerini ihlal etmesinin ve onlara  zarar vermesini  önlemek

2- Ancak bundan daha önemlisi o aslında mağdur olan kişilerin  önce insan   sonra ülke vatandaşı olması nedeni  ile onları kazanmak .

Ülkemizde de benzer bir uygulama uzun zamandır tersten  var.

Konu alkol kullanımı

Gençleri zararlı alışkanlıklardan koruma kisvesi altında alkol ruhsatı alma hemen hemen imkansızlaştırıldı.

İktidar sadece gençlere değil ergin yaştaki insanlara da , bir kaç ailenin  biraraya gelerek dışarda bir restoranda  yaş günü veya çoluk çocuk ve dostları ile  iki kaseh içki eşliğinde yaşayacakları keyifli  özel günlerini çok gördü . Başka bir ifade ile günü yaşayanları , ahiret için yaşıyanlar lehine, acımasızca cezalandırdı.

İsteyen evde içer yaklaşımı ile seküler insanların toplum içinde bir araya gelmesinin önüne geçilmeye çalışıldı.

Kendilerinin tarafında olan ve  ” milletim ”  diye adlandırdıkları kesimlere öbür dünyayı vaat ederken kendi yönetiminde  yer alan değerli siyasilere hem bu dünyada  hem öbür dünyada yetecek kadar varlık imkanı sağlandı. Onlar için cepli kefenler dikildi.

Peki yukarda Hollanda ve Belçika’ da yaşayanların bir kısmı için kullandığın ” İnsan ”  kavramı ülkemizde kimleri kapsıyor diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

O kavram ülkemizde bu yazıda yer almayan diğer beşeri unsurları kapsıyor.

Yani Ben, Sen ve   Biz, Siz