Salı Günleri

Ben siyasetin en çok Salı günlerini severim.

O günler siyasi partilerin haftalık grup toplantılarının yapıldığı gündür. Her partinin lideri fikir ve görüşlerini zaten kendi partisinden olan milletvekillerine anlatır ve bol alkış alır. Bu toplantıları ben hep çocukluğumda kahveden, kızkardeşi ile  ilişkisi olan kişilere kız ağbilerinin gönderdiği mesajlara benzetirim.dapdaki kuş

Onlar da başka bir çocukla kardeşinin manitasına haber gönderirler. ” Söyle ona kardeşimin peşini bıraksın yoksa onun ….. ……..” derler. Tabii laf söylediğinle kalır.

Bu toplantılarda karşısında sövülen kişi olmadığı için rahatça  yapılan bu konuşmayı hemen  ” Sayın Başkanım sizin için şunları söylüyorlar” diye kendi başkanlarına anında ileten değerli yurtsever partililer vardır. Bu sayede lafın muhatabı olan değerli başkan  ”Ona öyle demezler peynir ekmek yemezler ben de cevap vermezsem bana başkan demezler” tekerlemesine uygun bir karşılık verir. Her iki partiyi tutanlar da ” Helal olsun bizim başkan kodumu oturtur” diye düşünür ve mutlu olurlar.

Benim ülkem insanları ile ilgili bir tespitim vardır.
“Tek tek tilki gibiyiz, bir araya gelince koyunlaşıyoruz..”
Sadece bu gün değil geçmişte de bu hep böyle idi.
Arkasındaki götürücülerin verdiği gazla kendini dev aynasında gören bazı kerameti kendinden menkul kişileri anmak için yazımızı Mevlana’dan bir alıntı ile sonlandıralım.
  “O dağa bir kuş kondu, sonra da uçup gitti.
Bak da gör, o dağda ne bir fazlalık var, ne bir eksilme…”