Su Muhallebisi

b_Su Muhallebisi.Şöyle bir düşünün.

Hangi kesimden olursanız olun bir şekilde hayat devam eder ve yıllar geçer . Yaşamda sevgi kopmaları, yeni ilişkiler veya durağan yaşam sürer. Sonunda genelde çiftlerden birinin vefatı kaçınılmazdır.

İşte orası zurnanın zırt dediği yerdir. Ülkemizde özellikle mal ve para çok önemli olduğu için, vefat sonrası, aile kalan erkek ve kadına eğer zengin veya varlıklı ise , mal elden gitmesin diye, canı gibi bakar ve kimseyle tekrar evlenmesine izin vermez.

Ancak normal gelir seviyesinde olan insanlar için ailelerde özellikle çocuklarında çok ilginç bir seçicilik görülür.

Yaşları ne olursa olsun eğer hayatını tek başına sürdürecek olan erkekse bütün aile kız bakmaya başlar, kadınsa çocuklar annelerinin babalarından başkası ile yeni bir hayat kurmasına  genellikle karşı çıkarlar.

Ancak doğaldır ki bu istek ve baskılara tepki veren kişiler de olabilir. Bunları çok sayıda kanalın evlilik programlarında görebilirsiniz.

Bu programlarda her yaş ve tipten katılımcıya rastlamak mümkündür ancak biz bloğumuza uygun olarak sadece eşini kaybetmiş olanları değerlendireceğiz.

Erkekler genellikle aile isteği ile katıldığı için ” Körler ülkesinde tek gözlü adam kraldır.”  özdeyişine uygun olarak en güzel kıyafetlerini giymiş, traşını olmuş hatta ceketinin üst cebine bir mendil koymuş olarak havalı bir şekilde  sahnede yerini alır ve gelin adaylarının hiç değişmeyen sorularını cevaplamaya başlar

” Evin var mı, araban var mı emekli maaşın var mı, tek başına mı oturuyorsun?”

“Kafesin biri, bir kuş aramaya çıktı” diyor Franz Kafka.

Kafesler soru sorar da kuş hiç geri kalır mı? O da sorar.

” Kaç çocuğun var, çocuklar senin yanında mı kalıyor, hangi şehirde oturuyorsun”

Tabii olay mal ile ilgili değilmiş havası da verilmek istendiği için salonun arka tarafında bir de 15 dakikada beraber çay  içilir.Sonra geri gelinir. Çiftlerden biri fikrini söyler. ” Elektrik alamadım”. ” O zaman size bir tane de pille çalışanından gösterelim” denemediği için, bununla olmadı bir başkasına bakarız modunda o gün sonlanır.

Eğer katılımcı kadın ise evvela programa katılmaları ile ilgili olarak önce çocuklarının haberi olup olmadığı sorulur, daha sonra ise annelerinin yeniden bir yuva kurmasını nasıl karşıladıkları.

Bana da bir ara biraz laf dokundurmuşlardı.

” Ben hayatımdan memnunum” demiştim

” İki nedenle . Birincisi 3 hastalığım var bunun için 5 ilaç kullanırım. Yaşıma uygun bir hanım alsam onun da en az 2-3 hastalığı vardır. Muhtemelen nişanı Sağlık Ocağında yapar balayını polikliniklerde geçiririz.

İkinci ve en önemli neden ise 42 yıl kaymaklı ekmek kadayıfı yiyen birini su muhallebisi de iyidir diye kandıramazsınız.

Ben bu gün benim gibi eşini kaybetmiş ve bu durumda olan insanların bütün aile fertlerine sesleniyorum. Bırakınız anneleriniz babalarınız hayatlarını özgürce yaşasınlar. Şu İskoç Atasözünü lütfen hiç unutmayın.

” İnsanlar yaşadıkça ihtiyarladıklarını sanırlar, halbuki yaşamadıkca ihtiyarlarlar”