Trabzon Anıları

Trabzon

Trabzon

Başlığı okuyanlar hayatım Trabzon’da geçti sanacaklar ama gerçeği ben bundan 42 sene evvel bir kere Trabzona gittim 8 gün kaldım. Trabzon Karadeniz Üniversitesinin açılışının ya 1. ya 2. senesi idi. Üniversite oyunlarını organize ettiler. Bizde İ.Üniversitesi Basketbol takımı olarak iştirak ettik. Ben İktisat Fakültesi  3. sınıf öğrencisiydim. Bir sene de kaybetmiştim, milli basketbolcuydum 3 yıl üniversite takımınında oynayamadım. Çünkü bazı değerli arkadaşlar orta seviye basketbolculardan 6 kişi götürüp 12 kişilik harcırah alırlarmış. Neyse bizde fazla oyuncu bulamadık orta seviyede basketbol oynayabilen ve takımda ismi olan malzemeci  Düzceli Muttalip dahil 8 kişi ile Trabzona geldik. Trabzonluların bize her yer Trabzon dedikleri gibi bizde herkes antrenör . Baktık işin balı çıkacak bir sene evvel Darüşşafaka takımı ile sayı kralı olan Büyük Ali’yi kaptan yaptık antrenör sensin dedik..Çünkü takımda Küçük Ali de var.

Trabzon’a geldik önce karnımızı doyuralım sonra sahaya bakarız dedik. Bir lokantanın önünde döner satıyorlar. Bize de yapsana dedik Usta ne kadar dedi. Biz de ne ne kadar dedik. Meğer kaç gram döner istediğimizi soruyormuş. O güne kadar İstanbulda sandviçe göz kararı konan dönere kolum gibi fiyat uygulanan bizler İstanbul fiyatlarının yarısına dönere doyduk.Sonra salona gittik . Salon 1 gün önce bitirilmiş cilalanıp teslim edilmiş. Maşallah buz pateni sahası gibi kayıyor. Kaptan Kimya Mühendisliği okuyor. Kuru üzüme çok para verecez dedi anlamadık. Neyse uygun fiyatlı bir otel bulduk altında kahvehane .Sadece maçlarda dışarı çıkıyoruz geri kalan zamanda kahvedeyiz dönerler de oraya geliyor. Maçlardan önce salonun arkasında boş bir yer bulduk. Üzümleri oraya döküp üstünde yürüyoruz o zaman kaymıyoruz.Diğer takımlar kızak yapıyor. Her takımı yeniyoruz Ama ağır ağır oynuyoruz ve az sayı yapıyoruz. Bizi herkes merak ediyor ama maçtan sonra kayboluyoruz. Benim gibi  +65 ler hatırlayacaktır. Şarkıcı Alpay şarkı söylemeye başladığında Ankara’da futbol oynuyordu.Plakları çok çalınıyor ama konser vermiyordu. Epey bir süre sonra ilk konserine çıkmıştı.Biz de esrarengiz takım olma özelliğimizi koruyorduk ama yorgunluk da had safhaya gelmişti. Maçlar 2 grupta oynanıyordu. Biz ilk grupta şampiyon olduk. Öbür grupta Ankara İ.T.İ Akademisi vardı. Bünysinde Ankaralı bütün milli oyuncuları barındırıyordu. Her maç ortalama 80 sayı yapıyorlardı. Final günü geldi. Gene 82 sayı yaptılar biz 49 da kaldık.

Bu kadar has bir Trabzon sevdalısı olduğum için özellikle bu günkü Futbol Takımı ile ilgili bazı tesbitlerimi sizlerle paylaşmak isterim.

1- Mevcut maddi imkanlar ışığında yabancı oyuncuların hayata bakış ve beklentileri de göz önüne alındığında Trabzona çok üst kalite oyuncunun gelmesi beklenmemelidir. Messi veya Ronaldo ileri yaşlarda çok büyük paralar karşılığı belki İstanbul takımlarında oynayabilir.Ama Trabzonspora gelmez ayrıca bir kişiyle başarı gelmesi de mümkün değildir.Takımın omurgasına yön verek 3-4 kişi iyi olmalıdır.

2 – Sn. Şenol Güneş Trabzonsporun şansıdır. Ancak Türkiye onun Milli Takım daki başarısını medyatik olmadığı için pek hatırlamak istemez. Lütfen son yıllarda alınan sonuçları tekrar değerlendirin. Bu gün Bursa, Kayseri, Sıvas gibi takımların oyuncularının değeri Trabzon takımının altında değildir. Önemli olan oyuncudan en yüksek verimi almaktır. Buna gösterilecek en iyi örnek Gençlerbirliği ve Antalya takımlarıdır. Bu 2 takım şimdilik kapasitelerinin üstünde neticeler almaktadırlar. Ancak orta vadede normal sınırlara döneceklerdir.

3- Trabzonun büyük sıkıntısı 35 yıl önce kazandığı başarılar ve şampiyonluklardır. Bu durum kendilerini de büyük sıkıntıya sokmakta ve İstanbul takımları ile bir yarış içine girmektedirler. Allah rahmet eylesin anneannem beni çarşıya yollar git en ucuzundan ve en iyisinden 1 kg domates al gel derdi. Ben ölene kadar anneanneme bir mal hem en ucuz hem en iyi olamıyacağını  anlatamadım. Bu gün size de anlatamam. Hem maliyeti uygun, Trabzonda yaşamaya hazır futbolcularla oynayacaksınız hem de İstanbulun medyayı arkasına almış parababalarının takımları ile mücadele edeceksiniz ve başarı kazanacaksınız.Bunu geçen sene yaptınız inanılmaz başarı kazandınız ve gene de yeterli olmadı. Bu sene gene hocayı eleştiriyorsunuz.

Değerli Trabzonlular kimlerin Türkiye de heykeli dikiliyor bir bakın . Ben Şenol Güneş’le hiç tanışmadım ve benden muhtemelen 6-7 yaş küçüktür. Ama şunu söyleyebilirim ben sizin yerinizde olsam hocanın 2 heykelini dikerim. Birini şehrin girişine diğerini çıkışına