Türk Futbolu, İşbirlikçiler, Orhan Şeref Apak

 

Geçenlerde sayın başbakanın gerek Avrupa ülkelerine gerekse A.B ye gösterdiği tepkiyi görünce  aklıma  Orhan Şeref Apak geldi.

Orhan Şeref Apak (19061973)  Türk futbolcusu  ve çok önemli Yöneticisi.

Futbol hayatını İstanbul Süleymaniye‘de sürdürdü, yöneticiliği ile tanındı. Futbolun unutulmaz isimlerinden oldu. Bu çalışmalarını GençlerbirliğiAnkara GüneşsporAdanaspor ve Türkiye Futbol Federasyonu‘nda sürdürdü. Federasyon başkanlıkları sırasında futbolun gelişmesi için çaba gösterdi. Futbolun ülke sathına yayılmasına, Genç ve Ümit Milli takımlarının kurulmasına ve sistemli antrenör kurslarının açılmasına öncülük etti. Profesyonel ligleri oluşturdu.apak

  • Orhan Şeref Apak (1952-1954)
  • Orhan Şeref Apak (1957-1958)
  • Orhan Şeref Apak (1961-1964)
  • Orhan Şeref Apak (1965-1970)
  • yıllarında yaptığı Futbol Federasyonu Başkanlığı sırasında ,
  • İstanbul, Ankara ve İzmir’de profesyonel futbol liglerinin kurulması, diğer şehirlerde futbol kulüplerinin hızla çoğalması, kulüplerde oynamaya başlayan yabancı futbolcularla birlikte  UEFA’ya üye olmak için yaptığı gayretli çalışmalar sonucu  1962 yılında UEFA, Türkiye’nin tam üye olduğunu açıkladı.

Ben hayal meyal o günlerde  Sayın Orhan Şeref Apak’ ın  ülkenin Avrupalı olması için yaptığı uğraş ve gayreti hatırlıyorum.

Bu günkü iktidar zihniyeti o gün olsa idi herhalde biz bugün UEFA ya değil  AFC (Asya Futbol Konfederasyonu) ye bağlı bir Federasyon olur ve Asya Oyunlarını organize ederdik.

Avrupa Birliği bize AB ye girme hususunda yeni fasıl açmazsa durumumuzu yeniden gözden geçiririz diyen bir iktidarın futbolda da benzer davranışları sergileyebileceğini düşünüyorum.

” Aman ” demek geliyor içimden ” Sakın Ha”

” Zamanı ve sözcükleri dikkatsizce kullanma, ikisini de geri alamazsın…”

Dışardaki İşbirlikçiler diye tanımlanan ülkelerin çoğunun Avrupadan olduğunu düşünürsek, özellikle şu an UEFA tarafından sorgulanan iki büyük takımıza gelebilecek cezalar sonrası, karşımızda “ Ben UEFA’ yı da tanımıyorum, bundan sonra biz de Asya Ligine katılırız. ”  diyen bir Başbakan da görme ihtimalimiz az da olsa vardır.

On yıllardır en büyük hedeflerimizden biri olan ve girmek için emek verdiğimiz bir amacı sağlamak için cansiparane çalışan , AB bir Hristiyan Kulübüdür ve İslamı önemsemez düşüncelerinin çok yaygın olarak  seslendirildiği zamanda bile göğüs geren ve çalışmalarını sürdüren ülkemizin  bu gün AB ye takındığı tavra bakıyorum da ;

Acaba diyorum Asya Konfederasyonunda başarılı olabilirmiyiz?

Gerek AB gerekse UEFA dikkatle takip edilmesi gereken konular

Bekleyip  göreceğiz.

 

 

 


 

 

 

 

tepük