İnsan Değeri, Ahlak Kuralları,Tolstoy

Kimin söylediğini bilmediğim ancak fevkalade doğru olduğunu düşündüğüm bir özdeyiş vardır.

” Bir insanın değeri bayağı kesire benzer: Pay gerçek değerini gösterir, payda kendisini ne zannettiğini. Paydanın değeri arttıkça kesrin değeri azalır.”

Şöyle düşünün. Normal gelir seviyesindeki bir orta halli aile içinde yetişmişsiniz. Düz eğitim veren okullara gitmişsiniz. Hatip yetiştiren bir Liseden mezun olmuşsunuz. Daha sonra bir rivayete göre bir Üniversitenin bir Sertifika Programına katılmış ve sertifika almışsınız, diğer bir rivayete göre o Yüksek Okulu bitirmişsiniz.

Zaman içinde daha önce bir çok yazımda yer alan Uzaylılar tarafından dünya üzerindeki bazı görevler için seçilmiş ve onların size yaptığı yatırımları boşa çıkartmamışsınız.

Görevleriniz gereği hiç yabancı diliniz olmamasına rağmen dünyanın en önemli ülkelerinin yöneticileri ile tercüman aracılığı ile görüşerek dünyaya istedikleri yönü vermelerine yardımcı olmuşsunuz.

Tabiiki bu değerli yardımlarınız esnasında ailenizin mal varlığı da bir miktar artmış olup bence çok da normaldir.

Buraya kadar hiç bir itirazım yok. Ancak allahın yürü ya kulum dediği sistem içinde bu günkü yeriniz için dua edip yetinmek gibi bir duruşunuz olmuyor.

Ama sizin bu günkü durumunuzdan nemalanan bazı menfaat grupları var ya . Bu uğurda sanki balınızda boncuk varmış gibi arkanızda durup sizi pohpohlayan ve her dediğinizin doğru olduğunu kamu oyuna iletmek için bir taraflarını yırtan gruplar.

Onların şişirmesi ile her işi bildiğinizi zannettiğiniz bir kişiliğe dönüşmeniz büyük bir tehlike.

” Bildigimizi zannetmemiz ögrenmemizin en büyük düşmanıdır” diyor DR.C.BERNARD.

Malum özdeyiştir

” Herkes dünyayı değiştirmeyi düşünüyor da kimse kendini değiştirmeyi düşünmüyor.”

Özellikle  Tolstoy‘un bir lafını hiç unutmamanızı dilerim.

 

” Sakın ahlak kurallarını çiğnemeyin çünkü öcünü çabuk alır.” diyor ünlü düşünür .

Malum laftır.

” Satranç oyunu bittiğinde Şah da, Kale de, Vezir de piyonda aynı kutuya girer”