Adalet, Çıplak Beyinler,Thomas Huxley

Hadi bu hafta sonu da lay lay lom yapmayalım biraz etrafımıza bakıp düşünelim istiyorum.

Yazdıklarımda biraz kırgınlık biraz kızgınlık bulabilirsiniz ama kusura bakmayın ben de insanım, doğaldır ki insan gibi davranacağım.

” Ben haklı olmayı başbakan olmaya tercih ederim.” demiş Henry Clay, Sr. (d. 12 Nisan1777) – (ö. 29 Haziran1852), Amerikalı siyasetçi.

Adamı biraz kurcalıyorsunuz  1824-1848 arası 5 defa A.B.D Başkanlığa aday olmuş kazanamamış. Kazanmış olsaydı acaba bu fikrinde ısrar edermi idi.

Adalet adalet deriz kimbilir kaç yüz yıldır. Şöyle bir düşünün düşünürlerin bu konudaki düşüncelerini

– Adalet dünyadan kalkarsa, insan hayatına değer verecek bir şey kalmaz.( İ.Kant)

– Adaletsizliği işleyen, çekenden daha sefildir.( Eflatun)

– İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır. ( V. Hugo)

Bu gün yollardaki ülke insanlarına bir bakın adam gibi görünenlerin çoğu umumi vasıtaların, diğerlerinin çoğu ise cip ve makam arabalarının içinde. Bu durum ne kadar adaletli  takdirinize bırakırım.

Ezop :” Huzur içinde yenen yavan ekmek, endişe içindeki ziyafetten iyidir.” diyor. Bence o hayvanları konuşturduğu için kafası Dominosa gitmiş. Belki de onun yaşadığı dönemde öyleymiş.Huzurlu bir ziyafetin nesi varmış ki.

Abraham Lincoln ”:Bazı insanları her zaman, bütün insanları da bazen kandırabilirsiniz; ama bütün insanları her zaman kandıramazsınız.” demiş ve sonunda bir suikaste kurban gitmiş.

Beyin sahibi, eğitimli insanların hiç hakketmedikleri yerlerde olduğu ülkemizde beyinsiz ve güdümlü insanların yukarda olmasına nasıl dayanacaksınız?.

Siz  ” Çıplak bedenler bizi şaşırtmıyor artık, çıplak beyinlerdir varlığına dayanamadığımız” diyen George Bernard Shaw’ a da boşverin.

Artık bizim nesilden geçti ama şu 40 lı yaşlarda olan yurttaşlarıma İngiliz Biyoloji Bilgini ve felsefecisi  Thomas Henry Huxley in bir deyişini hatırlatmak istiyorum.

Huxley “Şeytan ona uymamız için yalvarıyor, peki biz çok iyi insanlar olduğumuz için mi onu kıramıyoruz”  diyor
Hadi gençler artık başarılı olmak zamanıdır,
Uyun şeytana