Kelimeler, Başlık ve Şapka, Nathaniel Hawthorne

En küçük torunum bu sene  6. sınıfa geçti eski tabirle orta 2 ye. Dana kadar oldu yakında herhalde sakalı çıkar ama ileri gideceğine maziye dönüyor.

Yaklaşık 1o gündür geceleri bana masal anlattırıyor. Ben de sıkılmadan anlatıyorum. Herhalde benim de anlatasım gelmiş. Dün kırmızı başlıklı kızı anlatmamı istedi.

Ben de anlatıyorum ama nedendir bilinmez hep beynimden ” kırmızı başlıklı kız”  deme çıkarsa da ağzımdan  ” kırmızı şapkalı kız”  çıkıyor. Torun da bu tanımıma hep itiraz ediyor. Masalın her tarafındaki yanlışlarıma hiç itiraz etmiyor da iş kızın şapkasına gelince iş değişiyor. Muhtemelen 3 yaşındayken bu masalı ilk dinlediği zamandan bir saplantısı var.

Ben de eşek kadar adm olmama rağmen ne olacak sanki şapka desem diye olayı sertleştirmekten hiç vazgeçmiyorum.

NATHANİEL HAWTHORN

 

 

 

 

 

Benim geri adım atmadığım tipik davranışı bir çok değerli yönetici , siyasi, iktidar hatta iktidarın başı bile yapıyor.

Hem benim demin şaka yollu anlattığım olayda birbirine karşı sadece tek kişi var. Bir yanda torunum diğer yanda ben. Peki oğlum, diğer torunum da gelip küçük torunu haklı çıkarırsa ne olacak. Bu sefer karşı grup sayıca benden üstün olacak.

Aslında hem dedeliğime güveniyorum hem de insanları ikna kabiliyetime. Güzel konuşmak önemli bir özelliğim.

” Kelimeler… sözlükte durdukları zaman ne kadar aciz ve güçsüzler. ama onları birleştirmeyi bilen birinin elinde çok iyi ya da çok kötü olabilirler.”  diyor  ‘Nathaniel Hawthorne’.

Peki etkili nutuklar atayım duruma hakim olayım diyecem ama karşıdakilerinde eli armut toplamaz.

Çok bilinen bir özdeyiş var.

” Bir insan sana eşek derse umursama , ama on kişi birden senin bir eşek olduğunu düşünüyorsa , git kendine bir semer al.”  derler.

O zaman bas geri yapacam . Yapmasına yapacağım da adım gibi biliyorum o zaman oğlum da torunlar da nasıl susturduk ama diyecekler.

Olsun ağzımız laf yapıyor ya . Etkili bir balkon konuşması yapar herkesi ikna ederiz .

” Herkes bilsin “  deriz  ” Barışı koruyan hep bizim silahlarımız, tehdit eden ise baskalarınınkidir.”

Ama serde dedelik var. Tamam yanlış yaptım diyeceğim.

Benim yaptığımı siyaset de yapabilir mi ?

Köprünün ismi bir kere ağzımdan çıktı, başka yerlere de sizin onaylayacağınız isimler veririm ama ölürüm de bu ismi değiştirmem demekten vaz geçermi?

Taksim Gezisini açarım ama sadece yandaşlarıma, sizi artık o meydanda görmeyeceğim bunu bilin tavrında bir değişiklik mümkün olabilirmi dersiniz.

Hiç ümidim yok ama keşke olsa

Bu ülke hepimizin