Sıra Küpede,Yavuz Sultan Selim

Dünkü yazımda gündem nasıl değiştirilir diye sayın başbakanın görüşlerinden yola çıkarak bir netice oluşturmaya çalışmıştım.

Bu gün keyfim yerinde bu gün yazdıklarımdan sonra herkes bu yazımı konuşacak.Belki de yarınki gündemi benim bu yazım belirleyecek.

Okullarda kılık kıyafet ile ilgili alınan karar herkes tarafından biliniyor. Öncelikle 2002 den itibaren görevde  olan iktidar o kadar yıl durup da bu değişikliği yapmak için bu günümü buldu. Öğrenci aynı öğrenci, okul aynı okul. Velilerin gelir durumlarında da pek bir değişiklik yok.

Bunun cevabı çok basit. Sırası şimdi geldi.

Bu partinin 2001 de kurulduğuna bakmayın, çekirdek kadrosu, kapatılan Fazilet Partisinden Saadet Partisine geçmeyenlerdir. Sistemli ve disiplinli bir şekilde en az 3 çocuk yaparak 25 senedir büyümüşler ve bu güne gelmişlerdir. Son 2 seçimdir de daha önce 21  olan ancak 1995 yılından itibaren 18 e indirilen seçme yaşının da etkisi ile oy açısından önemli gelişmeler sağlamıştır. Bu günden itibaren her seçimde iktidar partisinin daha fazla oy alabileceğini söylemek kehanet olmaz. Muhalefetin oy sayısını arttırması için, ya daha evvel iktidar partisine oy veren seçmenlerin kendisine oy vermesini sağlaması  veya iktidar partisi dışındaki partilerle bir seçim mutabakatı sağlayıp birlikte hareket etmesidir.

Böyle bir şey olamayacağına göre değişiklik ancak iktidar partisine oy veren değerli halkımızın bir kısmının verdiği oyun  yönünün değişmesi şeklinde gerçekleşebilir. Bunu sağlayacak olan ise bizzat iktidarın kendisi olacaktır.

Kendisini pohpohlayarak amaçları paralelinde kullanan batılı ülkelerden aldığı gazla, sayın başbakan yaptığı her işde başarılı olduğunu düşünerek önemli bir hata yapmaktadır. Komşularımız ile yaşadığımız sorun ve sıkıntıları onun dışında herkes görmektedir.

Son zamanlarda kendini hakim, savcı yerine koyarak gerek hukuk gerekse hiyerarşi kurallarını tereddütsüz çiğneyen liderimiz kendilerinin zamanında yasaklı olmanın ne kadar kendilerini üzdüğünü gözyaşlarıyla anlatırken BDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırıp hapise atılmaları için milletvekillerinin hür iradesi ile verecekleri karara parti ahlak ve disiplini açıklaması ile ambargo koymakta ve anayasaya aykırı davranmaktadır.

Benim bu gün yazacağım şey başka idi coştuk başka yola saptık.

Ben sadece şunu söyleyecektim. Okullar da kılık kıyafet devrimi yapıldı ya. Artık gelecek öğrenim yılından itibaren öğrenciler gündelik elbiselerle okula devam edecekler. Aslında bazı öğrenciler şu an bile okula sivil elbise ile gitmeye başlamışlar. Erkek öğrencilerde de saçların biraz uzatılması mümkün olacakmış.

Tabii bu arada hangi sivil kıyafetlerin giyileceği veya giyilemeyeceği de çıkan kararda belli imiş. Bu arada sadece iktidarın istediği öğrenci kimliğine kavuşacak olan çocuklarımıza başarılar dileriz. Bu arada küçük bir ayrıntı da İmam Hatip Okullarında okuyan hanım kızlarımız için düşünülmüş . Kızlarımız gereken derslerde turban da takabileceklermiş.

Benim teklifim erkek öğrencilerin küpe takmasına da izin verilmesi. Kulağını deldirmekten korkan öğrencilerin klipsli küpe takmasına da izin verilmesi çok yararlı olacaktır. Osmanlıya geniş ölçüde bağlı bu iktidarın, çok kıymetli padişahımız Yavuz Sultan Selimin de küpe taktığını düşünerek bu teklifime olumlu yanıt vereceğini tahmin ediyorum.

Ancak belki de bazı tarihçilerin ifade ettiği gibi bu resim madalyon ve gravürde görünen küpenin yabancı yazarların verdiği bilgilerden kaynaklandığı , aslında Yavuz Sultan Selimin hiç küpe takmadığını, hatta resmin bile o değil Şah İsmail’in olduğunu söyleyenler  olacaktır.

Bana ne ben tarihçi değilim sadece herhangi bir günün gündemini belirlemek isteyen bir yazanım.

Hadi çocuklar sıra küpede