Zihin Fukara, Eğlenceli İnsan, Oscar Wilde

Bu gün hava güneşli idi. Biraz sokaklarda dolaşma imkanını buldum. Cumartesi günü bloğunu yazmaya malzeme arıyorum.

İnsanları izliyorum. Hemen herkesin özellikle bayanların bir kulağı dolu. Herkeste ne kadar söyleyecek şey var.  Lafa ” Çoktandır sesini duymadım da bir arayayım dedim” cümlesi ile başlayıp sonra tut tutabilirsen.

Eskiden baskıcı yönetimlerde kişiler futbol maçları ile avutulurmuş. Şimdi yönetimler haberleşme şirketleri aracılığı ile aynı hizmeti sürdürüyorlar.

” Akşam 7 den sabah 7 ye ücretsiz ” ve ” Her yöne binlerce dakika ve SMS bedava ” geyikleri ile insanları çalçene yapıp düşünme ve anlama haklarını insafsızca ellerinden alan bu sistem Milletimiz dediği bu kitleleri istediği gibi şekillendirmekte.

Tabii bu eğitimsiz bırakılan halk da kolayca anlaşılacağı gibi, hele bir de bir şekilde varlık sahibi olmuşsa, zaman içinde her  konuda görüş bildirecek kadar kendini önemsemeye başlıyor..

Hani bir deyiş vardır.” Zihin fukara olunca ,akıl ukala olurmuş ” derler ya . Aynen doğrudur

Televizyondan izlediğiniz  önemli veya kendini önemli zanneden insanlara özellikle siyasilere şöyle bir bakın.  Hepsi ciddi adamlardır. Gülene pek rastlamazsınız. Çünkü gülmek devlet adamlığına pek yakışmaz. Ben bu insanların evlerinde traş olurken veya doğal ihtiyaçlarını giderirken de bu kadar ciddimidirler çok merak ederim.

Bir güzel özdeyiş.

 ” Ciddi insan numarası yapabilirsiniz ama eğlenceli insan numarası yapamazsınız, çünkü eğlenceli olmak özgüven gerektirir.” diyor.

Bu tesbitin altına imzamı atarım.

İster ciddi olsunlar ister önemli insanlarmış gibi davransınlar gene de onlar aslında  yaşamadıklarını ve bir gün herşeyin ellerinden gideceğini bilirler. Hiç yaşamamışlardır ve hiçbir zaman da yaşayamayacaklar.

” Yaşamak çok nadir bir şeydir, çoğu insan sadece var olur” diyor Oscar Wilde 

 

Kulak vermekte fayda var.