Ahlaki Eğitim, Frank D. Roosevelt

Bu günlerde hep eski Amerika Başkanı Frank D. Roosevelt aklıma geliyor. Bence dünyanın iyi tanıması ve özellikle hatırlaması gereken biridir. Amerikanın 32. Başkanıdır ve 1933 den itibaren başkanlığa 4 kez seçilmiştir.39 yaşında çocuk felci hastalığına yakalanmış ve bir daha yürüyememiştir. A.B.D nin tek engelli başkanıdır. İsminin baş harfleriyle kısaca FDR olarak anılır.

Görevi aldığında 1929 krizi devam etmekte olup nüfusun %25 i işsiz  2 milyon kişi evsiz barksızdı. 1930 lu yılların sonuna doğru Amerikan Ekonomisi hızla büyümeye başlamış ancak yeni bir dünya savaşı söz konusu olmuştur.

FDR savaşın hemen tamamında görevde idi. Tekerlekli sandalyesiz bir yere gidemiyor ancak sandalyenin önünde ayağa kalkması ve konuşma yapması mümkün oluyordu. Ailesi A.B.D nin kökleri 17. yüzyıla dayanan zengin bir ailesi idi. 26. dönemde de aynı aileden T. Roosevelt Başkanlık koltuğuna oturmuştur.

Savaşın son günlerinde birden hastalanmış ve 63 yaşında , genç denebilecek bir yaşta , vefat etmiştir. A.B.D nin belki de en çok sevilen başkanı olmuştur.

Okurum belki bu yazan (o ben oluyorum) bu kadar Amerikan tarihini neden anlattı diye düşünmilletin kendini yönetecekleri doğru seçebilmesi için iyi eğitim görmesi şarttır. Bu sağlanamazsa güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkes devlet idare edemez. Eflatun MÖ 427ebilir. Şimdi size onun en çok beğendiğim tesbitlerinden birini yazacağım. Bu tip söylemlerde bu tesbiti nasıl yaptığı kadar kimin yaptığı da önemlidir.

’ Bir insanı ahlaken eğitmeden zihnen eğitmek topluma bir bela kazandırmaktır ‘

diyor FDR.  Ne olacak şimdi.

Ben böyle tesbitleri çok severim. Hele ülkemizde. Herşeyi nalıncı keseri gibi kendine yontan toplumumuzda, unutmadan söyliyeyim eski devirde nalın imalatında usta tahtayı dizine sıkıştırır göz kararı keserle yontarmış bu nedenle kopan yongalar ustanın kucağına düşer onla da soba yakılırmış,kendi yorumuyla benim düşündüğümü diyor diyen çoktur. Eski seçimleri hatırlayın İlk üç sırada seçimi sonlandıran partilerin üçü de aldığı oyları başarı olarak göstermiştir.

Bizim çocukluğumuzda sokakta ekmek parçası bulsak hemen üç defa öper yüksek bir yere koyardık. Yolda bulduğumuz paranın sahibini arardık. Yolda yaşlı insanların filesini,torbasını taşır evine kadar getirirdik. Bayramlarda el öperdik. Büyüklerimiz zeytini peyniri katık et dediler diye 3 zeytinle yarım ekmek yerdik. Şimdiki gençlere, çocuklara sorun bakalım katık etmek ne demek diye kaç tanesi cevap verebiliyor.

Amacım kimseye ahlaki eğitimi hatırlatmak değil. Ancak zihni eğitimi amaç edinen bazı kişi ve kesimlere bir fikir verebilmek.Tabii bir de insanın genlerinden gelen yapısal saldırganlık ve ataklık da var. Ben Üniversite hayatımda verilecek bir tabancanın sihrine kapılarak sağcı veya solcu olan insanlar gördüm.

Kendilerine faydalı olabilecekleri düşünülen kimseler bir şekilde bilgisayar tabiriyle önce resetlenirler sonra yola çıkarılırlar. Zaman içinde almış olduğu ahlaki eğitimin kuvveti nedeni ile istedikleri verimi vermeyenler elenir.

Eğitilen kişilerin arasında kendileri için başarılı olarak çalışabileceklerine inanılanlar dikkatle takip edilirler.

Aslında o kimseler de zaman zaman çıktıkları bu yoldan memnun olmayabilirler. Ancak bir çok meslekte iş hayatına yön veren iki olgu hayatta hep önümüze çıkar

1- Zenginlik ve servet

2- Korku ve şiddet

Bir insanın bir işi yapmasını veya yapmamasını sağlamak için ya rüşvet teklif edersin ya da gözünü korkutursun.

Bu nedenle insanlar elene elene formatı istenilen göreve hazır olan çok az sayıda adam ortada kalır.

Bunların  da belirli bir süre sonra son kullanımları geçer görevlerini kendinden sonra geleceklere devrederler.

Bu düzeni yaratanlar kim?

Tabiiki uzaydan gelenler

Peki bu görevleri yapanlar

Onları varlıklarıyla, geldikleri yerlerle ve iş hayatında şirketleri, siyasi hayatta liderlikleri ile görür ve tanırsınız.

Ancak bu seçilmişler bu görevleri yaparken bazen temel dokuya öyle bir zarar verirlerki civarınız da ne bir dost millet ne de bir  seven komşu bulursunuz. Sonra da çeker giderler bazılarının yapacağı gibi

Ne gam