Anılar 1

Kıymetli dostlarım

Yazılarıma bir süre ara vereceğimi son yazımda açıklamıştım.

Kararım bu günde aynen devam ediyor.

Ancak özellikle takipçilerimden gelen tepkilerin yanı sıra Facebook’un da neden yazmayı bıraktın sorusunun gelmesi beni düşündürdü.

Özellikle eski günlerin  ve ilginç spor anılarımın yer aldığı bazı yazılarımdan alıntı yaparak Cumartesi günlerinde sizleri günümüzün  sıkıntılarından biraz uzaklaştırmayı amaçlıyorum.

Bu gün 9 Ekim 2012 de yayınladığım bir yazımı paylaşıyorum.

Umarım basketbolu takip eden dostlarımın hafızalarını bir miktar canlandırabilmişimdir.

 

” Bu gün içimden geldi sizlere Hüseyin Alp’ı anlatacağım. Benim top oynadığım zamanda boy çıplak ayakla ölçülürdü. Benim boyum 1.94 tü. Türkiyede 2 metreden uzun sadece 2 kişi vardı. Biri Fenerbahçeden Tuncer Kabaner diğeri Ankaradan Arap İbrahim idi.Her ikisi de 2.02 idi. Ankara başkent olduğu için daha sonra İbrahimin boyu 2.03  oldu.

Günün birinde bomba patladı İ.T.Ü takımı Anadoluda 2.14 lük bir oyuncu bulmuş dediler. Ve Hüseyin Alp İstanbula geldi. İ.T.Ü nün Spor Salonunda bir yer vermişler orada kalıyormuş. Çalışmalara da başlamış. Epey bir süre kendisine rastlamadım. Bir gün Galatasaray’dan Taksime doğru yürüyorum önümde bir kalabalık ve havada bir kafa. Hüseyin Abi önde takipçileri arkasında İTÜ ye gidiyormuş millet arkasında zıplıyor boylarını ölçüyor tam bir kepazelik. Hüseyin Abi merhaba  dedim. Maçlara geliyor beni tanıdı. Beraber salona gittik. Orada Hüseyin Abiye ve bana hemen çay getirdiler. Bitince tekrar çay sonra gazoz sonra tekrar çay; Hüseyin Abi bu nasıl iş dedim;Baba dedi herkes beni çok seviyor dün çok çay,gazoz içtim midem bozuldu; Durumu insanların gülmesinden anladım bardak ve şişe Hüseyin Abinin eline küçük geliyor kavrayamadığı için 2 parmakla tutuyor. Millet de bunu komik buluyor. Gülmek için devamlı ısmarlıyor.

Sonra zaman geçti yollarımız Hüseyin Alp ile milli takımda kesişti. Spor yapanlar bilir kamplarda odalar 2 yataklıdır ve herkesin bir kankası vardır. Sene 1965 Tiran’da yapılacak Balkan Şampiyonasına katılacağız. Ben takımın en genci o da takımın en son geleni olduğu için oda arkadaşı olduk. Park Otelde kalıyoruz (şimdi yok). Hüseyin Abiye özel bir izin verilmiş rahmetli Orhan Günşiray ile film çeviriyor. Sabah idmanından sonra çekime gidiyor akşam üstü yapılan idmana yetişiyor. Gelince o günkü çekimi bana hareketler dahil anlatıyor. Filmde kötü adam rolünde oynuyor korkunç görünsün diye ağzının sağına soluna bir diş takmışlar. Şimdi Türkiye’nin bilmediği bir gerçeği açıklıyorum. Hüseyin Alp’in gözleri maviydi. Çok yukarda olması nedeniyle ve gülünce gözlerini kapattığı için pek kimse bilmez. Her gün de gelince o günkü rolünü bana hareketlerle anlatıyor. Son çekim günü Orhan Günşirayla kavga sahnesi çekilecekmiş. Heyecanla gitti öğlen geri geldi. Final sahnesinde rejisör boyu tam hesap edememiş yumruk yiyince ah de kendini arkaya at demiş. Hüseyin Abinin uzun kolları nedeniyle kendini arkaya atınca eli Orhan Abiye çarpmış. Orhan Abi hastaneye kaldırılmış çekime turnuva sonrasına kadar ara verilmiş.

Tiran’a hareket günü geldi uçağı bekliyoruz. Hüseyin Abi bagaj tartılarının başında duruyor. Çok heyecanlı Abi sen kaç kilosun dedim Bilmiyorum ben bu güne kadar hiç tartılmadım dedi. Hüseyin Abi gel tartılalım dedim. Kantarın ibresi çok ağır yükseliyor  O yıl milli takımın 2 kaptanı var Mehmet Baturalp ve  Şengün Kaptanoğlu yanımıza geldiler. Hüseyin Abi 147 kiloymuş normal kantarlarda tartılamıyor dedim.

Hüseyin Abi köyünde hayatını tarlada geçirdiği için vücudunun üst kısmı çok gelişmiş ancak bacakları zayıf kalmıştır. Bu nedenle top oynarken sıkıntı yaşamıştır. Çok espirili şaka kaldıran dost bir insandı. Ama zeka seviyesi de çok üst seviyeydi. Tiran’da Bulgaristan ile maça çıkacağız. İki takım da salonun yanındaki bir ısıtılmış salonda ısınma hareketleri yapıyor . Bulgarlar Hüseyin Alp’i kesiyorllar. O tarihte Bulgarların Danev diye  2.08 boyunda bir pivotu var 140 kilo her maç 25-30 sayı yapıyor. Hüseyin Abi Danev pek kuvvetli görünmüyor dedi. Ben tercüme ettim. Danev geldi şaka yollu Hüseyin Abi’yi kollarından tuttu  itmeye başladı. Hüseyin Abi onu durdurmaya çalışıyor ama başaramıyor. Danev bizimkini ite ite kapıya kadar götürdü ve ayrıldılar. Sahaya çıkacaz baktım Hüseyin Abi gülüyor. Abi ne iştir  dedim. Kollara bak dedi. Danev’in kolları omuz dirsek arasında mosmor olmuş. O ” bugün sayı zor yapar ” dedi. O gün Danev sadece 6 sayı yaptı biz Bulgaristanı yendik Balkan 3. sü olduk.

Türk Basketbolundan bir Hüseyin Alp geçti. Allah rahmet eylesin.