Arkadaş Grupları,Anton Pavloviç Çehov

Bir araya gelmek açısından kadınlar bizden hem daha şanslı hem daha başarılı. Kadınlar dediğim için bayanlar veya hanımefendiler beni lütfen bağışlasınlar ama bildiğiniz gibi spor müsabakalarında artık kadınlar kelimesini kullanmak zorundasınız. Eskiden erkek voleybolcular bayan voleybolcular derdik. Erkeğin karşılığını kadındır deyip öyle düzelttiler. Hepimizi allah korudu. Ya bazı değerli dilbilimciler erkeğin karşıtı dişidir deselerdi perişan olmuştuk. O zaman dişiler arası tenis,basketbol,voleybol maçları veya atletizm,yüzme müsabakaları demek zorunda kalacaktık.

Ne ise konumuzdan ayrılmayalım.

Bir araya gelmek için kadınların en çok kullandıkları usul lise veya yüksek okulda beraber okuyanların kurduğu gruplardır. Bunlar eskiden annelerimizin yaptığı günlere benzer. Her ay veya iki ayda bir bir araya gelinir ve uzun yıllar sürdürülür. Bayan oldukları için bu birliktelikleri arkadaş sayısına göre el yapımı poğça, börek ve özel menü ile ( kısır,mercimek köftesi v.b.g) evde sürdürebildikleri gibi ayrıca hesabın ortak ödenmesi şartı ile dışarda da gerçekleştirebilirler. Zaman içinde aralarından bazıları evlenir,çocuklar ayak altında dolaşmaya başlar . Ayrıca meslek sahibi olanların bazıları iş hayatında önemli konuma gelir bazıları pek başarılı olamaz, ancak bu toplantı günleri aynı hızla devam eder.

Erkeklerde ise durum biraz daha değişiktir. Erkekler de bayanların mantığı ile yola çıkarlar ancak el işi imalat yapmadıkları için ve eşlerinin ayakkabı çıkarmadan kimseyi eve almaması nedeni ile genellikle dışarda biraraya gelirler. Anlattığım olaylar bugünkü iktidardan önce olduğu için ( şimdi alkol almak hem sıkar hem de uygun bir mekan bulmakta gittikçe zor olmaktadır) dışarda bir yerde buluşulup iki tek atılır.

Bu bir araya gelmeler bayanlarda lise arkadaşlıklarından başlar genellikle hayatın sonuna kadar sürer. Erkeklerde ise bu gruplar ilerleyen yıllarda küçülür. Ancak zaman içinde bir bakarsınız evlenenlerin çoğu yavaş yavaş grubu terkeder, bunun yanısıra erkekler zaman içinde çalışma hayatındaki başarıları nedeniyle gelirsel olarak farklılık gösterdikçe gidilecek yerin seçimi, hesabın ortak ödenmesi gibi konularda fikir ayrılıkları kaçınılmaz olur.

Kadınlarda ise böyle bir sıkıntı yoktur. Liseden sonra evlenmiş ve boyunca çocukları olan bir bayan hele içli köfteyi de çok iyi yapıyorsa gruptaki avukat bir bayandan çok daha önemli bulunur.

Bu tip toplantılarda en zor şey, herkes bir ağızdan konuştuğu için, lafı birinin ağzından almaktır.

Daha fazla bağırarak işi çözemezsiniz. Çünkü kesinlikle sizden daha fazla bağıran biri çıkacaktır.

Ben size bu durumlarda araya girmek için iki önemli cümleyi hatırlatmak isterim

”Ancak şöyle bir şey de vardır”

” Yalnız şunu da gözden uzak tutmamamız gerekir.”

Bu cümleleri söyler ve sabırla sürdürürseniz konuşma şansınız çok yüksek olacaktır.

Bu grupların en büyük tehlikelerinin en önemlisi çekememezliktir. bu durumda

“Birileri arkanızdan konuşuyorsa, onlardan öndesiniz demektir.”

diyen Anton Pavloviç Çehov (29 Ocak 1860Taganrog Rusya – 15 Temmuz 1904Badenweiler,Almanya), Rus tiyatro yazarı ve modern kısa öykülerin kurucularındandır) u hatırlayın ve arkadaşlarınızdan hiç vazgeçmeyin.

Eğer benim fikrimi doğru bulursanız.