Önce Sağlık,Yaşanan Pişmanlıklar,John Tyler Christian

Bu günkü bloğumuzun konusu insan ömrü. Yani bir açıdan bakarsan oldukça uzun diğer taraftan da fevkalade kısa.

Teen age dediğimiz 20 yaşına kadar geçen süre bence bilgi toplama ve şahsiyet geliştirme süreci. Ailenin ataerkil olması, gelir ve varlık durumları kişinin yetişme şartlarını bu da hayata bakışını etkiliyor.

Bu yaştan sonra en önemli konu ortaya çıkıyor. Zamanı etkin kullanmak. Hele bir de *iyi bir eğitim almışssanız ve idareci olarak görev yapıyorsanız hiç kimse sizi tutamaz. Genlerinizde hele ihiras da varsa allah allah.

” İçine koyacak bir şeyiniz varsa, bir günün bin cebi vardır” diyor .Nietzsche. Günün 24 saati size az gelir. İmkanınız olsa gün 30 saat olsun diye başbakana baş vurmayı bile düşünürsünüz. Hayatınız sadece iş ve başarıya endeksli olarak sürer.

Bu kadar kendini zorlama insana ne kazandırır derseniz onu da düşünürlerin ağzından cevaplandırayım.

“İnsanlar önce para kazanmak için sağlıklarını, sonra da sağlıklarını kazanmak için paralarını verirler.” diyor  Goethe.

j.j. Rousseau’ da benzer bir yorum yapmış

”İnsanlar ömür kısadır, derler; ama yine de onu kısaltmak için ellerinden geleni yaparlar.” diyor.

Hayatın daha sonraki evrelerinde artık devriniz bittiği için sizi kenara koyarlar. İşte tam bu anda en önemli şeyin dost ve dostlar olduğunu görürsünüz.

Bu günkü ülke iktidarına uygun biri değilseniz günlerinizi zaman zaman dostlarınızla beraber alkollu toplantılarda geçirmeye başlarsınız.

Charles Bukowski‘nin kelimeleri ile ” Boktan bir şey olursa unutmak için içersin, iyi bir şey olursa kutlamak için, hiçbir şey olmamışsa olsun diye içersin.”

Eğer iktidara yakın hatta iktidarın ta içinde iseniz her an menfaatleri gereği yanınızda olan dostlarınızı yanınızda bulamazsınız. Onlar yeni liderlerin arkasından menfaatleri paralelinde yürür giderler.

O zaman herhalde biraz pişman olur ve şöyle düşünürsünüz

” Neye yarar yaşamak bir tek dostumuz yoksa.” veya

!! Kendin pahasına olduktsonra tüm dünyayı kazansan eline ne geçer?”.

Yıllar geçtikçe yalnız kalır belki de çok uzun bir hayattan sıkılırsınız. Çünkü H.GEOGE BOHN un sözleri ile

” Herkesi Bıktırıncaya Kadar Yaşayan, Çok Yaşamış Demektir.”

Öldürücü darbe ise yazar ve eğitimci.John Tyler Christian (1854-1925) dan gelir

” Silgi kullanmadan resim çizme sanatına hayat denilmektedir.”