Bayram, İşsizlik, Esengül

Bu gün 1 Mayıs Bahar Bayramı. Hepimiz bu gün çoluğumuzla çocuğumuzla piknik alanlarını doldurup güzel bir tatil yapacağız. İçimiz sevinç dolacak.

Bu bloğu okuyanlar şu an bana bir tarafları ile gülüyorlardır sanırım. Çünkü 1 Mayıs aynı zamanda İşçi Bayramı. Poliste izinler kaldırıldı. Taksim’e kutlama yasağı koyuldu. Bir taraf bayramı orda kutlamazsak namerdiz diyor, öbür taraf nah kutlarsınız. Sizin anlayacağınız gayet seviyeli bir tartışma oluyor.

1970 li yıllarda çalıştığım şirket Büyük bir sendikanın kalesi sayılıyordu. 3000 kişiyi aşan çalışanları ile o dönemde her ay 1 yevmiye ( bir günlük ücret) sendikaya bırakıldığı için sendikanın da önemli bir gelir kaynağı idi. Bir ara başka bir sendika şirkete girmeye çalışmıştı. Daha fazla ücret zammı alacağız diye yayın yapıyorlardı. İşçi temsilcileri beni bu günkü akil adamlara ( allah benzetmesin) benzetir ve fikirlerime değer verirlerdi. ” Ne düşünüyorsun?” dediler. Ben ” Yeni sözleşmeye 9 ay var. Ben sizin yerinizde olsam ücret zamlarından hiç bahsetmem, işçilerin çalışma şartlarını, beslenmelerini ve servis ve benzeri hizmetlerini daha iyi bir hale getireceğinizi anlatan bir çalışma yapardım” dedim” sİZ %15 almışsınız onlar 25 alırız diyorlar. Siz 30 deseniz onlar 40 derler, buradan bir yere varamazsınız”

9 ay sonra aynı sendika göreve devam etti.

Şimdi size 3 rakkam vereceğim

Ülkemizde çalışan işçi sayısı  11 milyon

Sendikalı İşçi sayısı  980 bin

İşsiz sayısı 2.5 milyon

Şimdi size belki de hiç hatırlamadığınız bir şarkıcıdan bahsedeceğim

Esas adı  Esen Ağan. Sahne adı Esengül

d. 24 Eylül, 1954; İstanbul, Türkiye; ö. 18 Nisan, 1979

Esengül, 23 adet 45’lik, dört kaset yaptı, bir de film çevirdi. Ölümünden sonra 45’likleri uzunçalarlarda toplanarak piyasaya sürüldü.Abdullah Bayşu, Orhan Akdeniz, Ülkü Aker imzalı Esengül şarkılarının çoğu arabesk müziğin klasikleri arasına girmiştir.

Bu gün yaşadığımız olaylara, başımıza örülen çoraplara , kayıkçı kavgası haline getirilmiş 1 Mayıs kutlamalarına siz de benim kadar üzülüyorsanız, dertli olanlara ilaç gibi geleceğine inandığım bir Esengül Klasiği arabesk şarkının sözlerini aşağıda veriyorum.

Senin derdin dert midir,benim derdim yanında
Hiç kimsede gördün mü böyle dert hayatında
Otur şöyle yanıma dinle bak dertlerimi
Anlatınca ağlama deşme benim derdimi

Beterin beteri var,haline şükret dostum
Yıllardır mutluluğun hergün peşinden koştum
Daha bir çok derdimi ben sana anlatmadım
Genç yaşta saçlarımı boşuna ağartmadım

Tanrım bile unutmuş dertlerime dur demez
Bir insanın üstüne bu kadar dert yüklenmez
Kaderim beni böyle meyhanelere attı
Günahım neydi bilmem beni böyle yarattı

Beterin beteri var,haline şükret dostum
Yıllardır mutluluğun her gün peşinden koştum
Daha bir çok derdimi ben sana anlatmadım
Genç yaşta saçlarımı boşuna ağartmadım

İsteyenler YouTUBE den şarkıyı da dinleyebilirler

Herkese iyi bayramlar