Boyatırsın Saçları, Kapatılan Antenler ,Gabriel García Márquez

İnsanların nasıl oldukları değil kendilerini nasıl gördüklerini araştırmaya kalksanız ömür yetmez. Tabiiki bunu orta yaş üstü erkekler için söylüyorum. Kadınlar için iş kolay . Hele gelir ve eğitim seviyesi uygun ise yaparsın diyetini, boyatırsın saçlarını , alırsın kendine yakışan giysileri işlem tamam olur. Çünkü kadın kendine yetesiye bir varlıktır. Ama erkek öyle değildir.

Tecrübe ile sabittir ki her erkek karşıdan kendine doğru gelen güzel ve alımlı hanıma, eğer yanında kimse yoksa, muhakkak arkadan bakar ama hemen ama on adım sonra.

Hangi yaşta olursa olsun plajda, yazlıkta hatta karlı kış günü önünden güzel bir kadın geçtiğinde karnını içeri çekmeyen erkeğe rastlamadım bu güne kadar ben dahil. Gel de Schopenhauer’ e hak verme”Herkes kendinde eksik olanı sever.” diyor usta.

Tek başına yaşayan orta yaş üstü erkek genelde ne yapar? Bunun için ne yazarsam yazayım aksini düşünen onbinlerce erkek çıkacaktır. Ancak ben gene de düşüncemi sizinle paylaşayım.

Genelde tek kalan erkek yaşadığı durum sonrası bence 2 türlü davranır

– Antenlerini kapatır ve kendi içine döner

– Yeni bir hayatın sevinci ile gözlerinin içi güler.

Buraya kadar sıkıntı yok. Sıkıntı karardan değil uygulamadan geçer.

Antenlerini kapatanları o günden sonra caddelerde , marketlerde daha sık görürsünüz . Bu tipler umumiyetle esnafla daha sıcak ilişkiler kurarlar ve kendilerine çay ısmarlayanları hiç reddetmezler. Genellikle gündelik siyaset yaparlar ve emekli oldukları iş ile ilgili olarak pek konuşmazlar.

Esas tehlikeli olanlar ise ” gözlerinin içi gülenler” dir. Bunlar bir süre sonra genlerinde olanları ortaya dökmeye başlarlar.

Maddi imkanları uygun olanlar öncelikle gardroplarını yeniden düzenlerler. Kendilerine üzüntü vermesi muhtemel bazı anıları bu şekilde ortadan kaldıracaklarını sanırlar. Sokakta kendisine adres soran bir hanımefendiyi bile ” Bu kadar kişi arasından bana sordu, demekki beni beğendi” gibi bir yorum yapmaya çok yatkın bir insan tipi olan bu değerlerimizin büyük bir çoğunluğu , eğer kaldıysa kafalarındaki saç diye tanımladıkları 3-5 kılı sağa mı tarasam sola mı tarasam diye aynanın önünde önemli bir zaman harcayan kişilerdir.

Bu insanların en önemli özelliklerinden biri de zamanında yaptıkları meslekleri ile ilgili verdikleri değerli bilgilerdir.Örnek olarak veriyorum bu işi yapanlar beni kınamasınlar mesela çalıştıkları zaman zarfında Beşiktaş Vapur İskelesinde yolculara sadece vapura binmeleri için kapı açan bir görevli ileri yaşlara geldiğinde birilerine yaptığı işi anlatırken ” Denizcilik İşletmelerinde çok önemli görevde bulundum” diyebilir. Doğru da der , kapıyı açmasa yolcular vapura binemezdi.

“Hayat, insanın yaşadığı değildir; aslolan, hatırladığı ve anlatmak için nasıl hatırladığıdır.” diyor Gabriel José de la Conciliación García Márquez (6 Mart1928)Kolombiyalı yazar.

Sen de yalnız kalanlardan birisin seni hangi gruba sokalım diye soranlar olabilir. Benim grubum yeni oluşacak 3. Gruptur. Eğer meclisten çıkarsa, kısa bir zaman sonra bütün umumi vasıtalara bedava bineceğim.Ama biriyle ama tek başıma.

Kaç yıl binerim bilemem