Çelik Blek ,Tom Miks, Sue Ellen, JR

Kim söylemiş bilmiyorum

”Savaş, tanrının Amerikalılara coğrafyayı öğretme yöntemidir.” demiş .

Bence halt etmiş.

Ben size doğrusunu anlatayım.

Bildiğiniz gibi Amerika ilk olarak İngilterenin hapishanesi olarak kullanılmış ve her türlü suç işleyenler ; katiller de dahil olmak üzere buraya yerleştirilmiştir.

Daha sonra yaşı tutanlar ” Çelik Blek ” çizgi romanını hatırlarlar. O genellikle ingilizlerle savaşan bir Amerikan kahramanı idi.

Daha sonra benim çocukluğumda okuduğum ” Tom Miks ” devri gelmiş ve o Konyakçı ve Doktorla beraber kızılderililere karşı gurur duyacağımız zaferler kazanmışlardır. Kolayca anlayacağınız gibi Kızılderilileri kesmişler ve yüzyıllarca yaşadıkları topraklardan çıkarmışlar ve zenginliğin üstüne oturmuşlardır.

Daha sonra tamamen menfaatleri ve gelirlerini arttırıcı , başka bir deyişle pastadan aslan payını almak amaçlı Kuzey- Güney Savaşını gerçekleştirerek birbirlerini kesmişlerdir.

Ne güzel anlattım değil mi?

Şimdi geldik meşhur Dallas dizisine.

sue ellen

 

Gene yaşı tutanlar hatırlarlar . Petrol zenginlerini konu alan bu dizi özellikle Sue Ellen ve JR ile çok meşhur olmuş ve Türk seyircisini ekranlara kilitlemiştir.Herkesin elinde viski bardağının  olduğu ve entrikalarıyla bu günkü Muhteşem Yüzyılı bile geride bırakan bu diziyi bu günkü iktidar bakışı ile  tekrar izleyebilmek mümkün değildir.

Bu dizide ucundan kenarından bahsettiğimiz bu konuyu net olarak söyleyelim.

Şu an A.B.D nin topraklarının altındaki doğal zenginlikler, madenler ve özellikle petrol onların yedi düveline yetecek kadar zengindir.

Başka bir ifade ile kendi ülkelerindeki bu değerli kaynakları çıkarsalar gül gibi bir hayatları olur ama yapmazlar.

Bunun sebebinin biri siyasi biri ekonomiktir

1- Siyasi yönü bu gün kendilerine görev olarak kabul ettikleri dünya lideri konumundan vazgeçmeleri demektir. Bu ise hiç bir şekilde kabullenilemez. Patron hep patrondur.

2- Ekonomik yönden bakıldığında dünyadaki enerji kaynakları ve madenlerin miktar ve potansiyeli sınırsız değildir. Bunlar azaldıkça A.B.D nin altındaki zenginliklerin değeri artacak ve bütün dünya onun  poposunu lap şlap yapmaya mecbur kalacaktır.

Yani sizin anlayacağınız dünyanın oluştuğu ilk günden itibaren ister birey olun ister devlet , amaçlar tamamen duygusaldır.