Doğa ve İnsan , William Seward Burroughs

Bayramın bu son gününde sizleri hem biraz gülümsetmek hem de biraz da düşündürmek istiyorum.

Bloğuma William Seward Burroughs’ un  bir deyişi ile başlayayım.

” İktidarı elinde tutan insanlar kendi rızalarıyla ortadan kaybolacak değiller, haliyle polislere çiçek vermek hiçbir işe yaramaz. bence bir polise çiçek vermenin en güzel yolu, yüksek bir pencereden saksısıyla birlikte bırakmaktır…”56576228UA431_Burroughs

Tabiiki bu bir bayram şakasıdır ama bakarsınız biraz sonra ” Yayın yolu ile halkı tahrik etme ” suçlaması ile kapımız çalınabilir.

 

 

Bu günkü bloğumuz hem tebessüm ettirsin hem düşündürsün dedik ya bu nedenle insanlar ve davranışlarından bahsetmek farz oldu.

Herkes ister anlasın ister anlamasın ister ilgilensin ister ilgilenmesin bir takım tutar.

Takım tutmak diye nitelendirdiğimiz bu olguya benzer bir davranış da parti tutmaktır. Genellikle partinin liderine olan sevgiyle  başlayan bu tercih bir çok insan için körü körüne bağlılık moduna girer.

Ben bu davranışı insanların yalnız kalmamak için gösterdiğini düşünüyorum.

Ancak geçmiş siyaset yapımıza bakınca ” İnsan bazen yalnız kalmamak için çok büyük bedeller öder.” diyen bir düşünürü haklı çıkaracak sonuçları da görmek mümkündür.

Tabii davranışlarını  siyasilere yakınlık ve  menfaatler paralelinde sürdürenleri de unutmamak lazım. Pek bilinen bir deyiştir

” Sobaya yakın duran üşümez…”

Ancak bu konuda siz dostlarıma bir uyarı yapmak isterim. Körü körüne desteklediğiniz ve kendisini vazgeçilmez olarak gördüğünüz siyasilerin bu gün verdiği izlenimler sizi yanıltmasın.

Bu konu ile ilgili bir örnek vermek isterim.

Deveyi bilirsiniz dayanıklılığı ve çok uzun süre susuz olarak hayatını idame ettirdiği için özellikle çöllerde çok tercih edilen bir hayvandır.

Şimdi sıkı durun

”  Sıçan, deveden daha uzun bir süre susuz kalabilir. ”

Siz siz olun  hayatta hiç bir konuda stabil kalmayın ve , eğer gerekirse,  değişimden yana olun. Farklı olmaktan ise hiç ama hiç korkmayın. Bilin ki

” Doğa aynı kalmak için değişir, insanlar farklı olmak için.”