Engelli Asansörü , İnsanın Yasadığı

 

Ben  hareket kaabiliyetimi bir miktar kaybetmem nedeni ile  yas tutacak  yapıda insan olmadığım için hayatımda büyük bir sıkıntı yaşamadım.

Önce geçirdiğim diz ameliyatı sonra ise sağ ayağımda, tıbbi tanımla,  oluşan düşük ayak problemim benim hareket kaabiliyetimi önemli ölçüde etkiledi.

paulo celho

Ama düşük ayak sorunumun anası olan bel fıtığı bunun yanısıra her iki ayağımı da etkisi altına alınca kepazelik o zaman başladı.

Ayağımın düzelmesi için ameliyat olman lazım diyorlar ancak tansiyon ve kalpte ritm bozukluğu hem beni hem de doktorları düşündürüyor.

Bu nedenle Türke yakışan ” Saldım Çayıra Mevlam Kayıra ” sistemi ile yaşama devam ediyorum ve şikayetim yok.

Ancak bacağımdaki zayıflama nedeni ile eğimli alanlarda ve merdivenlerden inip çıkarken sıkıntı yaşamaktayım ve bu nedenle küçük arabalara binemiyorum sadece otobüsleri kullanıyorum.

Son zamanlarda İstanbulda engellilerin kullanılacağı otobüsler artmaktadır. Bunun yanısıra tretuarlarda engellilerin yaşamlarını rahatlatacak önlemler de alınmıştır.

Medyada çıkan haberlere bakıldığında okullarda da engelliler için bir dizi önlem alındığını da memnuniyetle öğreniyoruz.

Okullar engellilere göre yeniden dizayn ediliyor

okul bina girişlerinde rampalar inşa edilecek, fiziksel engelli asansörü yapılacak, okul bahçelerinde otopark zincirleri olmayacak.

fiziksel engelli öğrenciler için yapılmasına ihtiyaç duyulan düzenlemelerin bir kez daha açıklanmasının ardından okullar zoraki olsa da harekete geçti. İçeride binası uygun olmayanlar dışarıdan asansör yapıyor, gelişigüzel rampalarla genelgeye uyulmaya çalışılıyor.

Ancak hayat sadece engellilerden ibaret değil bir de sağlıklı bir insan grubu var.

Çoğu da genç ve sağlıklı.

Ancak

” Doğduğumuz andan ölene kadar hayatımız sürekli bir yolculuktur. manzara değişir, insanlar değişir, ihtiyaçlar değişir; ama tren hep ileri gider. hayat bir trendir, tren istasyonu değil.”     diyor Paulo Coelho

Sen engellilere bu kadar özen göstereceksin .

Kamu spotları ile sigara alkol mücadelesini çok net olarak ortaya koyacaksın

Sağlık hizmetlerinin ne kadar önemli olduğunu devamlı vurgulayacaksın

Ancak

Gene gözü gibi baktığını ifade ettiğin  insanlardan, özellikle gençlerden kendisi gibi düşünmeyenleri ayırıp onlara  insafsızca orantısız güç kullanacaksın

Biber gazı, jop

Yaralananlar, gözünü ve diğer uzuvlarını kaybedenler

Ölümler

Gel de Gabriel Garcia Marquez’ i hatırlama

Usta

“Hayat, insanın yaşadığı değildir; aslolan, hatırladığı ve anlatmak için nasıl hatırladığıdır.”     diyor.