Ev Araba Maaş , Bir Klasik,

 

Bu gün bayramın 2. günü  . Bu nedenle biraz yüzleri güldürecek en azından tebessüm ettirecek bir blog yazmak istedim.

Gelecekteki yaşamıma direkt etki edecek bir haber herhalde altyazı ile geçmiş ama ben , muhtemelen sıkıntılarımdan dolayı, atlamışım.

mark twain 4Anayasa Mahkemesi, ileri yaştaki  dulları yakından ilgilendiren bir karara imza atmış  ve  aralarında yaş farkı olan eşlerin  emekli maaşından kesinti yapılmasını hukuka uygun bulmuş.

Davayı Anayasa Mahkemesi’ne götüren, 9 yıl önce vefat eden ünlü orkestra şefi Hikmet Şimşek’in ressam eşi Nihal Ersöz’ müş .

Emekli Sandığı, Şimşek’in ölümünün ardından, yasa gereği, maaşının sadece yüzde 25’ini Nihal Ersöz’e bağlamış. Gerekçe, çift arasında 30’dan fazla yaş farkı bulunması ve evliliklerinin 10 yıldan az sürmesi olarak açıklanmış, Emekli Sandığı’na göre evlilik, “muvazaalı”ymış  (danışıklıymış).

“Aynı yaştaki insanlar evlendiğinde bir gün bile evli kalsalar bu haktan yararlanıyor, ama ben yararlanamıyorum. Bu hangi mantık.  Onların   evliliği ile benim evliliğim arasındaki fark ne olabilir? Onlar aynı yaşta oldukları için haklı, biz yaş farkımız  olduğu için haksızız. Benim evliliğimin ne farkı var. Bu ayırımcılık değil de nedir ?

Bu kararı duyunca bir rahatladım bir rahatladım sormayın gitsin.

Daha evvelki bir bloğumda altını çizmiştim.

İnsanın çocukları harikadır demiştim.

Annelerini kaybedince en kısa zamanda babalarını evermek için ellerinden geleni yaparlar ama babalarını kaybederlerse ”  En büyük Ana bizim Ana ”  der ve olası cici babalarına Gezi Parkı eylemcisi gibi gaz ve pala ile müdahale ederler.

Bazı babalar da ailenin isteğinin bile ne olduğuna bakmadan , karşı çıkmak bir yana, iki dirhem bir çekirdek giyinip ” Evlenme Programları” na katılmayı temel görev addeder.

Programın ilk gününden itibaren de her yaştan çok değerli hanımefendilerin ilgi odağı olur.

” Kaç yaşındasın? Evin var mı ? Araban var mı?  Maaşın ne kadar? Çocuğun var mı?   gibi basit sorular da pek tabii sorulur.

Erkek de özellikle  çocuk için sorulan soruda bir havalara girer.

” Var ama hepsinin kendi evi var ”

Yaş yetmiş,  evde sadece ikimiz mi olacağız modundaki soru ve cevabı izleyen seyirci sanır ki evlenirlerse  hayatlarının bundan sonrasını donla yatakta geçirecekler .

Yaş ve maaş da tabii  önemli. Kadın , eğer gençse , kaç yıl sonra bana ne kadar maaş kalacak diye hesap yapacak.

Bir de o programların en sevdiğim kısmı ise bir birlerinden elektrik alan çiftlerin dışarı çıkıp çay içerek birbirlerini daha iyi tanıması.

Bir içkili lokantaya gidip yarım şişe rakı içerseniz belki karşınızdakinin dili çözüleceği için bir şansınız olabilir ancak çayla insan tanınır mı bilmem.

Anayasa Mahkemesinin kararına göre  maaşı 2000 T.L olan bir emeklinin  vefatı halinde 1500 T.L maaş bağlanacak bir kadının eğer erkekten çok genç ise sadece 500 T.L maaş almasını onaması  bir çok yaşlıyı muhtemelen bakımsız bırakacak.

Oh be dünya varmış  artık sağlam ayağıma biraz daha özen göstermem gerekecek ama ben halimden memnunum.

Bastonum ve sakalım benim  umumi vasıtalarda her zaman yer bulmama olanak sağlıyor.

Artık genç hanımların ilgi odağı da olmayacağım.

Klasik bir dedeyim artık

Yani Mark Twain’ in klasik tanımı bize cuk oturacak.

Çünkü onun tanımıyla

” Bir klasik, herkesin okumuş olmayı  istediği ama kimsenin okumayi istemediği eserdir.”

Ne gam !!