Evlilik İlişkileri, Modern Yaşam, Charles Bukowski.

charles bukowski

Biraz takım tutuyorum gibi bir algıya kapılabilirsiniz ama  çarığı sağlam olanlar için kurulmuş bir dünya düzeni var diye düşünüyorum.

Özellikle medyanın magazin sayfalarını şöyle bir dolaşın zenginlerin hangi eğlence merkezlerine hangi tatil beldelerine gittiğini anlatan sürüyle program bulabilirsiniz.

Bir de yemek gurmeleri vardır. Bunlar özellikle davet edildikleri ve doğal olarak para ödemeyecekleri mekanlara gider ve genellikle Türk damak tadına uygun olmayan yemekleri yerler. Eskiden yemekle beraber şarap içilip o markalardan da bahsedilirdi ama bu günkü iktidar yasak etti.

Adam başı bir yemeğin , içki hariç, en az 250 lira , tatil beldelerininin geceliğinin 400  liradan başladığı bu yaşam ünitelerini her gün ön plana çıkarırlar.

Aylık 800 lira gelirle yaşamaya çalışan vatandaşlarımız da onları basın yolu ile izler ve mutlu olurlar.

Sanki toplumuzdaki elit tabaka her şeyin önündedir ve dünya değişirse onlar değiştirecektir.

Eğitimsiz ve fakir sade vatandaşlar ise figuran.

Bu arada değerli bir yazarın geçtiği dalgayı da bloğumuza alalım.

 Siz nyayı kurtarın , ben de nasıl kurtardığınızı yazayım”   diyor Charles Bukowski.

Şimdi size aşağıda  değerli insanların evliliklerinde yaşadığı sorunlar ile ilgili bir akademisyenimizin tesbitlerini aktarıyorum.

Psikiyatri uzmanı Doç Dr. Nurper Erberk Özen, modern yaşamda hayat koşullarının hızlı bir tempoda ilerlediğini, sürekli bir yerlere yetişme kaygısı yaşandığını, bu durumun ikili ilişkileri zorladığını, ayrılma ve boşanmaların artmasına yol açtığını söyledi.

Özen, mutlu bir ilişki için kendini adamak, bencil olmamak, duyarlılık, vericilik, şefkat, sadakat, sorumluluk, güvenilirlik gibi duygulara da sahip olunması gerektiğini vurguladı. Çiftlerin işbirliği yapmasının, uzlaşmasının ve ortak kararları sonuna kadar kararlılıkla yerine getirmeye çalışmasının önemine işaret eden Özen, “Özellikle çocuk yetiştirme konusunda bu duyarlılık sergilenmeli. Çocuk, bazen aileyi birleştirici olmaktan öte eşlerin rekabet alanı haline gelebiliyor” diye konuştu.

Eşlerin ebeveynlerinin müdahalesinin de evlilikte çatışmalara, rekabete ve inatlaşmalara neden olabildiğini dile getiren Özen, bunun eşler arasında kızgınlık ve kırgınlık yaratabildiğini olabildiğinin altını çizdi.

Anladınızmı bu değerli insanlar ne kadar zorda

Halbuki eğitimsiz ve normal insanlar için böyle bir araştırma yapan varmıdır?

Onların çocukları da aileyi birleştiriyormu yoksa anne babanın rekabet alanı haline mi geliyor?

Onlar öyle şeylerden anlamazlar

Verirsin kızı imam nikahı ile başlık parası karşılığında bir adama

Şiddet uygulanıp geri gelen kızlarımızı kocasına tekrar geri gönderirsin

Sonra tabutla gelir

Zaten ülkemizde adettir

Köpekleri salıp taşları bağlarız

Şiddet uygulayan insanların  serbestçe dolaşmalarına izin veririz

Kadınları ise  Sığınma Evlerine sokar saklarız.