Kongo Ordusu, Klotan Madeni , George Bernard Shaw

 

Suriyeye müdahele edilecek mi?

Nasıl edilecek?

Birleşmiş Milletlerden onay çıkacak mı çıkmayacak mı?

Günlerdir bu konu konuşuluyor.

Peki Kongo’ da yaşananlar neden hiç haber konusu olmuyor?

New York Times Magazine  ‘Batı’nın Kongo’da sadece karanlık ve delilik görme eğilimine işaret ettiği’ yorumunu yaptı. Dünyada üretilen bütün cep telefonları  için gerekli olan klotan madeninin yüzde 64’ünü tek başına karşılayan ülkenin zenginliği , geçtiğimiz aylarda komşu Ruanda’nın desteğiyle hareket eden M23 adlı isyancı grubun Kuzey Kivu bölgesini ele geçirmesine neden olmuştu.

1998-2008 yılları arasında ülkede 5.4 milyon kişi şiddet nedeniyle hayatını kaybetti. 

 

Oradakiler insan değilmigeorge-bernard-shaw-4

Birleşmiş Milletler Gücü olaya hemen dalmış

Yaşanan bu vahşi savaşla ilgili son çatışma haberine   bakarmısınız?

 

 

 

Cephe yakınındaki bir hastanede çalışan doktorlardan İsaac Warwanamiza, AP haber ajansına yaptığı açıklamada, çatışmalarda 23′ü asker 82 kişinin öldüğünü  söyledi.Getirilen ölü ve yaralılar nedeniyle hastanedeki hizmetlerin büyük güçlüklerle sürdürüldüğünü anlatan Warwanamiza, “Gördüklerimden yıkılmış durumdayım. Her tarafta paramparça olmuş vücutlar, kollar ve bacaklar var” dedi.  Kongo ordusunda görevli bir din görevlisi de ordunun dün büyük kayıplar verdiğini doğruladı. Lea Masika adlı görevli, çatışmalarda yaralanan asker sayısının, dün sabah saatlerinde hastaneye getirilen 59 yaralıyla 720′ye çıktığını belirtti.

 

Geçen sene kısa bir süre için M23 militanlarının eline geçen Goma kentinin 15 kilometre kuzeyinde çıkan çatışmalara, BM güçleri de Kongo ordusunun yanında katılıyor. BM ve Kongo ordusu güçlerinin, çatışmaların başladığı 21 Ağustos Çarşamba gününden beri 2 kilometreden biraz daha az bir mesafe katettiğini bildiren gözlemciler, birliklerin, M23 savaşçılarının Ruanda’dan gelen ikmal malzemelerini aldığı sanılan bir sınır kapısıyla irtibatının kesilmesini amaçlayan, kısa dönemli hedefine henüz ulaşamadığını kaydediyor.M23, çoğunluğu Tutsi etnik grubuna mensup, yüzlerce Kongolu eski askerden oluşuyor. Örgüte mensup savaşçılar, hükümetin 23 Mart 2009′da kendileriyle yaptığı anlaşmanın şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle geçen yıl Kongo ordusundan ayrılarak silahlı mücadele başlatmıştı. M23 komutanlarının büyük bir kısmı Ruanda tarafından geçmiş yıllarda başlatılmış ayaklanmalarda yer alan kişilerden oluşuyor. Ancak Ruanda, M23′ü desteklediği ve güçlendirdiği iddialarını reddediyor.

Dünya hep bilinen devletlerin menfaatleri paralelinde şekilleniyor.

Bir tarafta davul çalmak diğer tarafta kayıtsız kalmak

George Bernard Shaw

“İşleyebileceginiz en büyük günah, başkasından nefret etmek değil, ona kayıtsız kalmaktır. İnsanlık dışı olmanın özü nefret değil kayıtsızlıktır.”   diyor

Anladınızmı günahkarlar