Fil Zıplamaz, Katil sivrisinekler, Sultan

Tek başına yaşayan oğlumun ilginç bir kedisi var. Veteriner olan bir arkadaşının ricası ve  yardım amacı ile onun çalıştığı petshopdan bir kedi aldı. Kedi uzun bir süre kapalı ve karanlıkta kalmış. İlk zamanlar kendi gölgesinden bile korkuyordu. Yoldan araba geçse 5. katta yatağın altına giriyordu. Nerdeyse 3-4 yıl geçti. Artık kendi gölgesinden korkmuyor ama gene hep yatağın altında. Adını Sultan koyduk.

Ben bir süre oğlumun yanında kaldım. Bana alışır diye düşünüyordum ne gezer. Öncelikle şahsiyetli kedi, ne bana ne başkasına pisi pisi deyince gelmiyor. Ancak geceleri pek coşkun. Devamlı evin içinde koşuşturup duruyor. Sabah sessiz sessiz oturuyor, aynı ülkemizin muhalefet partisi gibi.

Yaptığı tek olumlu hareket oğlum bilgisayarda iken yanına gelip arka ayaklarının üstüne kalkıp sol patisi ile oğluma vurup kucak istiyor. Ben de dalga geçiyorum bu kedi solak diye. Daha sonra öğrendim ki tesbitim doğru. Meğer kedi ve köpekler insanlar gibi ya sağ ellerini çok kullanırlar mış ya da sol.

Oğlum doğal ihtiyaçlarını balkonda karşılasın diye salonun balkona açılan penceresine bir kedi kapısı taktı. Öğrensin diye karşı tarafa mama falan koydu hiç çare olamadı. Normal kapı açıksa çıkıyor,kapalı ise bütün ihtiyaçlarını salonda gideriyor.

Bir gün artık dayanamadım. ” Oğlum dedim bence bu hayvan kendini başka bir şeymiş gibi hissediyor. Geçenlerde salam verdin yemedi resmini çektin. Acaba kendisini fil mi sanıyor.”” O nerden çıktı dedi ” oğlum. ” Hani ” dedim ” Bilirsin fil zıplayamayan tek memelidir. Ben bunun da bu güne kadar hiç zıpladığını görmedim. Sana sol patisini verince sen onu yerden alıyorsun hiç kucağına sıçradığını görmedim.

İşi eğlenceye döktük, oğlum ” Baba ” dedi ” Belki de kendini fare zannediyordur. Geçenlerde iş için bir hafta evden ayrıldım. Koyduğum suyu ilk gün devirmiş her taraf su olmuş, hiç susuzluk çekmiş bir hali yoktu, malüm bir fare bir deveye oranla daha uzun süre susuzluğa dayanabilir.”

” Kusura bakma oğlum o dayanıyor ama ben dayanamıyacağım Sultan’a.  Tansiyonum çıkmadan, kalbim sıkışmadan ben artık evime döneyim. Zaten bir işçi arı kadar bile kimseye faydası yok, üstüne üstlük ona baktıkça sivri sinek görmüş gibi oluyorum” . ” O ne demek? ” dedi oğlum ”Tüm yaşam süresinde ”Dünyada en çok insan öldüren hayvan sivrisinektir,  bir işçi arı tüm yaşam süresinde ancak ortalama bir çay kaşığının 1/12’si kadar bal yapabilir.

Şimdiye kadar yazdıklarımın bir senaryo olduğunu ve hayvanlar aleminin bazı şaşırtıcı hayvanlarının değişik davranışlarını anlatan bir blog yazmak için Sultan’ı kullandığımı itiraf ediyorum. Bunu Sultan’a da söyleyecektim ancak 3 gündür evde yokmuş. Kapıya sucu gelince kapıdan kaçmış.

Kesindir ki ya evi bulamıyor ya da Mart ayını değerlendiriyor. Kendisinden haber alırsam bir bloğumda size haber veririm.